Kök hücreden akciğer üretildi

ABD’li bir araştırma ekibi, klinik öncesi araştırmalarda kullanılmak üzere yetişkin kök hücreleri kullanarak ilk kez insan akciğeri örneğini üretmeyi başardı.

Normal şartlarda laboratuvar araştırmalarında hayvan örnekleri kullanılıyor. Zira insan akciğerini büyütme girişimlerinde başarısız olunmuştu. Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’ndeki kök hücre bilimciler, hücre biyologları, bulaşıcı hastalık uzmanları ve kalp ve damar cerrahları, söz konusu engelleri aşmak için bir araya geldiler.

Önceki gün eLife dergisinde yayınlanan çalışmaya göre kök hücre ile ilgili çalışmalar yürüten bilim insanları, bilimciler, akciğer kanseri nedeniyle cerrahi olarak çıkarılan insan akciğerlerinden elde edilen yetişkin kök hücrelerden tekrarlanabilir şekilde üç akciğer organoidi geliştirmeyi ve AT2 olarak bilinen özel alveolar hücreler de dahil olmak üzere insan akciğerlerinin hem üst hem de alt solunum yollarını oluşturan hücreleri korumayı başardılar.

Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi İnsan Araştırmaları Mükemmeliyet Merkezi’nin yöneticisi ve çalışmanın baş araştırmacısı Pradipta Ghosh, üniversitenin internet sitesinde yayınlanan çalışma hakkındaki şunları söyledi:

“Bu insan akciğer modeli, ilaç etkinliğini ve toksisitesini test etmemizi ve insan klinik deneyleri başlamadan önce çalışmanın başlarında aktif olmayan bileşikleri görmemizi sağlayacak.”

Araştırmacılar, akciğer modellerinin etkinliğinin uygulamasında kullanılan modelin koronavirüsle mücadele performansının gerçek bir akciğerle karşılaştırıldığında gerçek akciğere benzer şekilde davrandığını ve bunun da onu klinik öncesi çalışmalar için güçlü bir aday haline getirdiğini ortaya çıkardılar.

Ghosh, ulaşılan sonuçlara ilişkin şunları söyledi:

“Akciğer organoidlerimiz, akciğer fibrozu gibi koronavirüs sonrası komplikasyonlar da dahil olmak üzere henüz keşfedilmemiş Kovid-19 bölgesini bulmak için kullanıma hazır. İlaçları viral enfeksiyonu kontrol etme yetenekleri açısından -girişten replikasyona ve yayılmaya- genellikle ölümcül olan kaçak bağışıklık tepkisi ve akciğer fibrozu açısından test etmeye başladık bile.”

Yeni örneğe ait sonuçlar, hayvan örneklerinden veya laboratuvar hücre dizilerinden elde edilenler açısından önemli. Araştırma ekibi bunun klinik deneylerde hızla ilerlenmesine yardımcı olmasını umut ediyorlar.

Şarkul Avsat