Taliban

Taliban, yeni hükümeti Cumartesi gününden önce açıklamayacağını duyurdu

Taliban, bugün yapılması beklenen yeni hükümet duyurusunun en erken Cumartesi gününe kadar gerçekleşmeyeceğini bildirdi.

Bu nedenle Afganlar ve uluslararası toplum, Taliban’ın daha açık olma sözünün ardından kurulacak hükümeti biraz daha beklemek zorunda kalacak.

Taliban’a yakın kaynaklar tarafından dün yapılan açıklamada, yeni kabinenin muhtemelen Cuma namazı sonrasında açıklanacağı belirtilmişti.

Hareketin Doha’daki Siyasi Ofis Başkan Yardımcısı Şer Muhammed Abbas Stanikzai ise, geçtiğimiz Çarşamba günü BBC’ye verdiği demeçte, “Yeni hükümet iki gün içinde açıklanacak” ifadelerini kullanmıştı.

Taliban, 20 yıl önce ABD liderliğindeki bir koalisyon tarafından devrildikten sonra iktidara geri döndü ve ‘kapsayıcı’ bir hükümet kurma sözü verdi.

Hareket, 15 Ağustos’ta Kabil’e girmesinden bu yana, halka ve uluslararası topluma sık sık güven vermeyi amaçlayan açıklamalar yaptı.

Bu nedenle yeni hükümet, 1996-2001 yıllarındaki yönetiminde kadınlara ve muhaliflere yönelik acımasız bir politikayla damgasını vuran hareketin gerçek değişim arzusunu gösterecek.

Şarku’l Avsat