Koranavirüsten iyileşenlerin yarısı aylar sonra bile hastalığın yan etkilerden şikayet ediyor

Yeni bir araştırma, koronavirüs (Kovid-19) ile enfekte olan kişilerin yüzde 50’sinin iyileştikten dokuz ay sonra dahi halen tat kaybı, yorgunluk, düşüncelerini toparlayamama ve konsantrasyon eksikliği gibi Kovid-19’un yan etkilerinden şikayetçi olduklarını ortaya çıkardı.

Almanya’nın başkenti Berlin, Kiel ve Würzburg şehirlerindeki üniversite hastanelerinde yapılan araştırma sonucunda, Kovid-19’un ilk dalgasında hastalığa yakalanan genç sporcularda hastalığın semptomlarının halen devam ettiği, aynı durumun ikinci dalgada hastalığı ağır şekilde atlatan yaşlı hastalar için de geçerli olduğu görüldü.

Araştırmalar sonucu ulaşılan yüzde 50 oranı, önceki tahminlere kıyasla oldukça yüksek bir rakam. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kovid-19 ile enfekte olan on kişiden yalnızca birinin virüse yakalandıktan 12 hafta sonra halen tam olarak iyileşemediğini tahmin ediyordu.

Ancak çalışmanın baş araştırmacılarından Prof. Dr. Thomas Bahmer, tüm vakalarda şikayet nedeninin Kovid-19 olup olmadığının henüz netlik kazanmadığını söyledi.

Prof. Bahmer, şikayetlerin, uzun süre görülen tedavi ve Kovid-19 salgınından kaynaklanan genel psikolojik stresi de kapsayabileceğini belirtti.

Schleswig-Holstein Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından finanse edilen araştırma, Kasım 2020 tarihinden bu yana devam ediyor. Araştırma kapsamında kasım ayından beri Almanya’da yaklaşık bin 500 hasta muayene edildi.