(Fotoğraf: Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan: Şiddet ve teröre karşı Irak ile dayanışma içindeyiz

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, dün (Pazartesi) DEAŞ tarafından Irak’ın kuzeyinde Kerkük yakınlarında bir polis kontrol noktasına düzenlenerek çok sayıda polisin yaralanmasına ve ölümüne neden olan saldırıyı kınadı.

Bakanlık, Suudi Arabistan’ın Irak ile dayanışmasının altını çizerek, şiddet ve terör karşısında kardeş Iraklılara verdiği desteği yineledi.

Açıklamada, Riyad’ın tüm dini ilkeler, ahlaki ve insani değerlerle bağdaşmayan bu eylemleri reddeden tutumu bir kez daha ifade edildi.

Suudi Arabistan saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri, Irak hükümeti ve halkına taziyelerini ileterek yaralılara acil şifalar diledi.

İslam İşbirliği Teşkilatı da terör saldırısını kınadı. Genel Sekreteri Dr. Yusuf bin Ahmed el-Useymin, menfur terör saldırısı sonucu vefat eden askerlerin ailelerine, Irak hükümetine ve halkına taziye dileklerini ileterek yaralılara acil şifalar diledi.

Teşkilat, Irak’ın terör ve şiddetle mücadele karşısındaki çabalarını destekleme gerekliliğinin altını çizerek, terörün her biçimini kınayan kararlı tutumunu yineledi.

Şarku’l Avsat