Anlaşma, doğayı korumayı ve ekolojik dengeyi yeniden sağlamayı amaçlıyor (Şarku’l Avsat)

El-Ula Kraliyet Komisyonu ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği’nden 3 yıllık anlaşma

Suudi Arabistan’daki El-Ula Kraliyet Komisyonu (RCU), Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN) arasında üç yıllık bir işbirliği anlaşması imzalandı.

El Ula Kraliyet Komisyonu Başkanı ve Kültür Bakanı Prens Bedir bin Abdullah bin Ferhan ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği Genel Direktörü Dr. Bruno Oberle tarafından imzalanan anlaşma, komisyonun doğal bileşenleri koruma ve bölgedeki ekolojik dengeyi yeniden kurma vizyonunu güçlendirecek.

Genel proje, yaşam kalitesini iyileştirmeyi ve temiz enerji olan güveni artırarak geleceği korumayı amaçlayan Yeşil Suudi Arabistan Girişimi doğrultusunda Ula’nın yüzde 80’ini doğa rezervlerine dönüştürmeyi hedefliyor.

Anlaşma, doğal kaynakların korunması ve sürdürülebilir yönetimi konusunda eğitim ve kapasite geliştirme girişimlerinin artırılmasının yanı sıra uluslararası uzmanlar ve IUCN Komitesi üyelerinin ortak toplantılarının organize edilmesi ve ev sahipliği yapılmasını içeriyor.

El-Ula Kraliyet Komisyonu CEO’su Amr el-Madani, anlaşmanın doğayı küresel olarak koruma çabalarını desteklemeye katkıda bulunacağını belirterek, “Önümüzdeki üç yıl boyunca Uluslararası Doğa Koruma Birliği ile yapılacak işbirliği, bu ekosistemde giderek daha aktif bir yer edinmemize yardımcı olacak. Vizyonumuza ulaşmak için küresel koruma topluluğunun uzmanlığından yararlanarak planlarımızı gerçekleştirmemize katkı sağlayacak” dedi.

Komisyon, bin 560 metrekarelik bir alana yayılan Şaran Doğa Koruma Alanı’nın rehabilitasyonu da dahil olmak üzere bir dizi program ve girişim yoluyla çevresel kalkınma çerçevesinde vizyonunu uygulamak için sürdürülebilir bir yaklaşım benimsiyor.

Şarku’l Avsat