Baricitinib ilacının koronavirüs kaynaklı ölümleri yüzde 5 oranında azalttığı görüldü

Dünya çapında 225 milyondan kişinin hastalanmasına ve 4,6 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı rekor bir sürede aşı geliştirerek ulaşılan bilimsel başarıdan sonra ilaçla terapötik çözüme ulaşmak hala zor olarak görülüyor.

Bu nedenle, bu alandaki her gelişme, ne kadar mütevazı olursa olsun büyük ilgi görüyor ve koronavirüs tedavisinin geliştirilmesi yönündeki umutları artırıyor.

Bu gelişmelerin sonuncusu, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile koordineli olarak Avrupa Bulaşıcı Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından denetlenen, 12 ülkede bin 500 koronavirüs hastasının katıldığı bir çalışmanın sonuçları oldu.

Araştırmacıların bir yapay zeka programı kullandığı, salgının ikinci ve üçüncü dalgaları sırasında yapılan çalışmada, bu ilacın salgın kaynaklı ölümleri yüzde 5 oranında azalttığı görüldü.

ABD merkezli Eli Lilly ilaç şirketi tarafından finanse edilen bu çalışma, Olumiant markası altında satılan, romatoid artrit tedavisine yönelik Baricitinib ilacının, koronavirüse yakalananları ölümden kurtarmaya yardımcı olan çok az sayıdaki ilaçtan biri olduğunu gösterdi.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nden araştırmayı yöneten Dr. Wesley Ely, “Dünya verilerini keşfetmek için yapay zeka kullandık ve romatoid artrit için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı bu tek ilaç olan Baricitinib’in lider aday olacağını belirledik” dedi.

Bu çalışmayı aşı kampanyalarının başlangıcında, virüsten ölüm oranının şimdikinin kat kat fazla olduğu zamanlarda gerçekleştirdiklerini söyleyen Dr. Ely, “Bugün koronadan ölenlerin çoğu aşıyı reddedenler veya aşı olmasına rağmen bağışıklığı hala zayıf olan yaşlılar. Ancak durumdaki iyileşmeye rağmen, bazen yüksek oranlarda ölümler oluyor ve bu ilaç onları azaltmaya yardımcı olabilir” diye konuştu.

The Lancet tıp dergisinin son sayısında yayınlanan çalışma, Baricitinib aldıktan sonra Kovid-19 kaynaklı ölümlerdeki azalma oranının, kullanılan ilaçlar arasında şimdiye kadarki en yüksek oran olduğunu gösterdi.

Geçen yıl yapılan bir araştırma, deksametazonun ölümleri yüzde 3 oranında düşürdüğünü ve buna Tocilizumab eklenmesinin ölümleri yüzde 4 oranında azalttığını gösterdi.

Henüz remdesivirin ölümlerde azalmaya yol açtığına dair bir kanıt bulunmadı.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, solunum yolu enfeksiyonlarının orta evresindeki tüm hastalara, yani yoğun suni solunum ile tedavi edilmeden önce bu ilacın reçete edilmesini tavsiye ediyor.

Baricitinib ilacının, genellikle ölüme yol açan iltihaplanma yolunu bastırmaya yardımcı olduğunun altını çizen Dr. Ely, “Bu olumlu gelişmenin, en şiddetli vakalarda iltihabı ortadan kaldırmak için zorlu ve uzun bir yolculukta yalnızca bir adım olduğunun farkındayız. Ancak şu anda devam etmekte olan ve önümüzdeki aylarda iyi haberler getirebilecek klinik çalışmalar konusunda iyimseriz” dedi.