Saldırganlar arasında hayatta kalan tek saldırgan olan Salah Abdeslam (Ajanslar)

Abdeslam: Paris terör saldırılarının ardında kişisel bir sebep yok

DEAŞ militanı Abdeslam, 130 sivilin katledilmesine neden olan terör saldırılarının ardında “kişisel bir sebep olmadığını” iddia etti

Fransa’nın başkenti Paris’te 2015 yılında düzenlenen terör saldırılarının beyni olarak tanımlanan sanık Salah Abdeslam, dün (Çarşamba) Fransız yargısı önünde savunmasını yaptı. Abdeslam, 130 sivilin katledilmesine neden olan terör saldırılarının ardında “kişisel bir sebep olmadığını” iddia etti. Şarku’l Avsat’ın Fransız televizyon kanalı BFM TV’den aktardığına göre sanık Salah Abdeslam “Fransa’ya saldırdık ve insanları hedef aldık ancak kişisel herhangi bir sebep yoktu” ifadelerini kullandı. Savcılar 31 yaşındaki Salah Abdeslam’ın, 13 Kasım 2015 tarihinde barlar ve restoranların yanı sıra Bataclan Konser Salonu, Fransa Stadyumu’na silahlı saldırılar düzenleyen DEAŞ terör örgütünün bir hücresinin hayatta kalan tek üyesi olduğunu düşünüyor.

Avrupa Birliği’nin resmi yayın organı Euronews’in haberine göre Paris saldırılarına katılan ve yaşayan tek sanık olan Salah Abdeslam bugün devam eden duruşmada, “Fransa, Suriye’de DEAŞ üyelerine saldırdığında, bütün riskleri biliyordu” diye konuştu.

Dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande hakkında konuşan sanık, “Kendisi Suriye’de İslam Devleti’ne saldırırken aldığı riskleri iyi biliyordu” dedi.

Toplam 20 kişinin yargılandığı davada geçen haftanın aksine gayet sakin görünen Abdeslam, Fransa’yı derinden vuran terör saldırısının özellikle sebebine dair önemli bilgiler verdi. Kendisinin ve suçlanan diğer sanıkların, “terörist, cihatçı ve aşırılıkçı” olmadıklarını savunan Abdeslam, -sadece “Müslüman” oldukları konusunda ısrar ederek “gerçek İslam bu” diye konuştu.

Amacının kimseyi incitmek olmadığını vurgulayan Abdeslam, “Hep provokatör olduğumu söylüyorlar ama bu doğru değil, ben sadece samimi olmak istiyorum” dedi. Duruşma esnasında salonda bulunan kurbanların ailelerinden bazıları sanığın bu sözleri üzerine ağlamaya başladı.

Abdeslam, 13 Kasım 2015 gecesi Paris’te intihar bombacıları ve toplu silahlı saldırılar düzenlemek için görevlendirilen 10 “cihatçı”dan biriydi. Abdeslam hayatta kalan tek kişi, diğerleri ya polis tarafından öldürülmüş veya olay yerinde intihar etmişti.

Paris’te özel olarak kurulan bir mahkeme salonunda görülmeye başlanan davanın 140 gün sürmesi bekleniyor. Davada dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande dahil 300 tanık dinlenecek.

330 avukat, saldırılardan kurtulan bin 800 kişi ve hayatını kaybeden kurbanların aileleri de müdahil olacak.

Abdeslam geçen hafta yargıcın duruşmayı kısa bir süre ertelemesine neden olan siyasi açıklamalarda bulunarak duruşmanın aksamasına neden olmuştu.

Şarku’l Avsat