Göz hastalıkları bunama riskini artırıyor

Yeni bilimsel araştırmalar, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı), katarakt ve diyabetle ilişkili göz hastalıkları dahil olmak üzere göz hastalıkları olan milyonlarca insanın demans (bunama) geliştirme riskinin arttığını gösteriyor. Görme bozukluğu, 2050 yılına kadar dünya çapında 130 milyondan fazla insanı etkilemesi beklenen demans hastalığın ilk belirtilerinden biri olabilir.

İngiliz Guardian gazetesindeki habere göre önceki araştırmalar, görme bozukluğuna neden olan hastalıklar ile bilişsel bozulma arasında bir bağlantı olabileceğini öne sürmüştü. Bununla birlikte, demans için kabul edilen risk faktörleri olan diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, depresyon ve felç gibi sistemik koşullar gibi bu durumların insidansı yaşla birlikte artıyor. Bu, göz koşullarının sistemik koşullardan bağımsız olarak daha yüksek demans insidansı ile bağlantılı olup olmadığının belirsiz olduğu anlamına geliyordu.

Araştırma, İngiltere Biobank araştırmasına katılan 55-73 yaşları arasındaki 12 bin 364 İngiliz yetişkinin verilerini inceledi. Sağlık bilgileri 2021’in başlarına kadar izlenerek 2006’da ve 2010’da tekrar değerlendirildi. Çin’deki Guangdong Göz Enstitüsü’nden akademisyenler tarafından yönetilen uluslararası uzman ekibine göre, 2 bin 300’den fazla bunama vakası belgelendi.

Sağlık verilerini değerlendiren araştırmacılar, yaşa bağlı makula dejenerasyonu olanlarda bunama gelişme riskinin yüzde 26 arttığını buldular. Bu oran kataraktı olanlarda yüzde 11, diyabetle ilişkili göz hastalığı olanlarda ise yüzde 61 daha yüksek risk olarak ortaya çıktı. Glokom ise riskte önemli bir artışla bağlantılı değildi.

Araştırmacılar ayrıca diyabet, kalp hastalığı, felç ve depresyon gibi rahatsızlıkları olan kişilerin de bunama teşhisi konma olasılığının daha yüksek olduğunu buldular. Risk, bu koşullardan birine sahip olan ve aynı zamanda bir tür göz rahatsızlığı olan kişiler arasında en yüksekti. Araştırmacılar, diyabetle ilişkili, ancak glokomla ilgili olmayan yaşa bağlı makula dejenerasyonu, katarakt ve göz hastalıklarının artan bunama riski ile ilişkili olduğu sonucuna vardılar.

Şarku’l Avsat