Yemen Dışişleri Bakanı Mübarek dün Riyad'da BM Yemen Özel Temsilcisi Grundberg (solda) ile bir araya geldi. (SABA)

Uluslararası alandan Grundberg ile ön koşulsuz olarak çalışma çağrısı

Yemen’de görev yapan beş ülkenin büyükelçileri, Riyad’ın Yemen krizine çözüm arayışı doğrultusunda yürütülen diplomatik çabaların önemine dikkat çektiler. ABD’nin Yemen Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamaya göre büyükelçiler ayrıca BM Yemen Özel Elçisi Hans Grundberg ile doğrudan çalışmanın önemini vurguladılar.

Söz konusu açıklama, Grundberg’in görevine atanmasından bu yana Yemen hükümetiyle ilk görüşmelerine başlamasının ardından geldi. Yemen Temsilcisi’nin Husi darbesi nedeniyle çıkan şiddetli çatışmaları sona erdirmek amacıyla yeni bir BM planını formüle etmek üzere Riyad ve Sana’nın yanı sıra birçok başkentte toplantılar düzenlemesi planlanıyor.

Yemen hükümeti, üç referansa dayalı çözüm konusundaki tutumunu sürdürürken ülke siyasetinde, Husi milislerin askeri adımlarını sürdürmekte ısrar etmesi, ekonomik kriz ve geri alınan bölgelerdeki çatışmaların sürmesi, meşru hükümetin geçici başkent Aden’e dönememesi ve görevlerini yerine getirememesi nedeniyle iyimserlik azalmış durumda.

ABD’nin Yemen Büyükelçiliği resmi internet sitesinde yapılan açıklamada Çin, Fransa, Rusya, Birleşik Krallık ve ABD’nin Yemen heyet başkanları ile ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking’in Riyad’da BM Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamaya göre büyükelçiler, BM Temsilcisi’nin Yemen’deki çatışmayı sona erdirme çabalarına tam destek veridklerini vurguladılar. Tüm tarafları söz konusu çabalar doğrultusunda yapıcı ve ön koşulsuz olarak çalışmaya çağırdılar.

Açıklamada, “Yedi yıllık savaşın ardından Yemen halkının her taraftan barışa gerçek bir bağlılığa ihtiyacı var” ifadesi kullanıldı.

Aynı kapsamda Yemen hükümeti de Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek’in Riyad’da BM ve ABD elçileriyle gerçekleştirdiği iki ayrı görüşmede yaptığı açıklamalarda çözüm vizyonunu vurguladığını aktardı.

Resmi kaynaklara göre Bakan Mübarek, hükümetin BM Temsilcisi’ne desteğini dile getirerek çabalarının barışa hizmet edecek, darbeyi ve savaşı sona erdirecek ve devleti yeniden kuracak şekilde görevlerini kolaylaştırdığını ifade etti. Kalıcı ve adil bir barışa ulaşmak için takip edilmesi gereken yöntem ve siyasi çözüm ufuklarını gündeme getiren Mübarek aynı zamanda İran’ın Yemen’deki ve bölgedeki yıkıcı rolüne dikkat çekti.

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre Bakan Mübarek, Birleşmişl Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararı kapsamındaki üç referansın, tüm Yemenliler arasında eşitliği garanti eden, şiddete ve zorbalığa karşı çıkan, devletin silahları tekeline aldığı ve demokratik sürece geri dönüş yoluyla Yemen halkının görüşlerine başvurulan adil ve kapsamlı bir barışa ulaşmanın temeli olmaya devam edeceğini vurguladı.

Yemenli kaynaklara göre BM Yemen Özel Elçisi Grundberg de şu açıklamayı yaptı:

“Barışı sağlama, önceki çabaları değerlendirme, neyin başarılı olup neyin olmadığını belirleme ve güvenlik, barış ve istikrar için can atan Yemen halkının özlemlerini elde etme konusunda en iyi yolu bulmak için çalışacağız. Ayrıca ilgili BMGK kararlarına ve üç referansa bağlı kalacağız. Yemen halkının hak ettiği adil barışı sağlama yolunda ilerlemeye devam edeceğiz.”

Kaynaklar ayrıca Bakan Mübarek’in ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking ile Yemen’deki son gelişmeleri ve barışı sağlamanın yollarını görüştüğünü aktardılar.

Kaynaklara göre Yemenli Bakan, ülkesinde barış sürecini yeniden sağlamanın, Husi milislerine saldırılarını durdurmaları ve kapsamlı bir ateşkesi kabul etmeleri için baskı yapmakla başlayacağını belirtti. Bakan bunun, başta Husi milislerin çeşitli bölgelerde ve cephelerde sürdürdüğü savaşın yıkıcı ekonomik ve insani etkilerini hafifletme olmak üzere çeşitli başlıklara olumlu yansıyacağını vurguladı.

Yemen Dışişleri Bakanı ABD Temsilcisi’ne şunları söyledi:

“Husi milislerinin sahadaki eylemleri, savaşı sona erdiren kapsamlı ve sürdürülebilir bir siyasi çözüme ulaşmayı amaçlayan tüm uluslararası girişimleri ve çabaları açıkça reddettiğini yansıtıyor. Marib’e ve yerinden edilenlere yönelik devam eden eylemlerin yanı sıra insani yardımların dağıtımını engellemeyi amaçlayan saldırılar, milislerin müzakere masasına geri dönme ve ülkede barışı tesis etme konusunda isteksiz olduklarını yansıtıyor.”

Hükümetin ABD’ye ve uluslararası topluluğa Husi milislerine, özellikle sivillere ve sivil nesnelere yönelik saldırganlıklarını ve ihlallerini durdurmaları için daha fazla baskı uygulama çağrısında bulunan Yemenli Bakan, hükümetin üç referansa uygun olarak Yemen’de kalıcı ve adil barışı sağlama çabalarına verdiği desteğin ve bağlılığın altını çizdi.

SABA haber ajansı, ABD Temsilcisi’nin ülkesinin Yemen’de savaşı sona erdirme ve kapsamlı bir barış sağlama ihtiyacına yönelik tutumunu bir kez daha vurguladığını bildirdi. Aynı zamanda insani krizin etkilerini azaltmak ve tüm bölgelere insani yardımın akışını sağlamak için taraflarla birlikte ortak çaba gösterme ve çalışma ihtiyacına dikkat çektiği kaydedildi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi de yeni BM Yemen Özel Temsilcisi’nin yanı sıra BM’nin çabalarını desteklemek için bölgeye dönen ABD temsilcisi ile görüştü.

BM Özel Temsilcisi’nin, Husilerin uzlaşmazlığı ve özellikle liderlerinin başta Marib olmak üzere hükümetin kontrolü altındaki bölgelerde savaşmaya ve saldırmaya devam etme sözü verdiği bir dönemde izleyeceği yöntemin ayrıntıları ise henüz net değil.

Grundberg, BM Güvenlik Konseyi üyelerine verdiği ilk brifingde, çatışmanın taraflarının 2016’dan bu yana kapsamlı bir çözüm için görüşmede bulunmaması dolayısıyla barış sürecinin durduğunu belirtmişti. Grundberg açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Çatışmanın taraflarının, Birleşmiş Milletler’in de kolaylaştırdığı kapsamlı bir çözüm temelinde, iyi niyetle ve ön koşulsuz olarak birbirleriyle barışçıl bir diyaloga girmeleri zorunludur. BM’nin çatışmayı sona erdirme yaklaşımı herkesi kapsamalı. İleriye dönük en iyi yolu belirlemek için geçmiş çabaları değerlendirmeyi, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını belirlemeyi ve mümkün olduğunca çok sayıda Yemenliyi dinlemeyi planlıyorum. İzlenecek yol, Yemen halkının talepleri doğrultusunda yönlendirilmeli.”

Şarkul Avsat