Suudi Arabistan, nüfusunun yüzde 50’sini aşılayarak sürü bağışıklığına ulaşmayı hedefliyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan sürü bağışıklığına ulaşmaya yaklaşıyor

Suudi Arabistan salgının etkileri ile mücadele için uluslararası anlaşmalara olan bağlılığını yeniledi

Suudi Arabistan dün (Pazar) yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı nüfusunun yüzde 50’sini Kovid-19 aşısının iki dozu ile aşılayarak sürü bağışıklığına ulaşma konusunda önemli bir ilerleme kaydetti. Bu ilerleme, Ekim ayına kadar sürü bağışıklığına ulaşılmasını hedefleyen plan kapsamında geldi.

Suudi Arabistan geçen yılın Aralık ayında aşılama planını başlattı. O zamandan bu yana 41 milyon doz aşı dozu uygulandı. Nüfusun 23 milyonu en az bir doz aşı olurken 18 milyon kişi aşının iki dozunu da aldı.

Aşılama kampanyası 580 uygulama merkezi ile ülkenin tüm bölgelerini ve şehirlerini içeriyordu. Aşı işlemi için randevular, aşıya erişim ve aşı olanların verilerini kaydetme sürecini kolaylaştırmak için hükümet tarafından başlatılan çeşitli mobil uygulamalar aracılığıyla kaydedildi. Belirtilen merkez sayısında, ülkenin doğusundakiler de dahil olmak üzere kapatılan merkezler de bulunuyor.

Diğer yandan, Suudi Arabistan’daki vaka sayısı 100’ün altına düşmeye devam ederek, dün (Pazar) 70 vakaya ulaştı. 81 kişi daha sağlığına kavuşurken, 5 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece son verilerle birlikte, aktif vaka sayısı, 343’ü kritik olmak üzere toplam 2 bin 357 olarak kaydedildi.

Uzmanların tahminlerine göre, Suudi Arabistan’ın 250 bin doza ulaşan günlük aşı olan kişi sayısının hesaplanması sonucunda, Ekim ayında sürü bağışıklığına ulaşması bekleniyor.

Suudi Arabistan, onaylı aşı şirketleri Pfizer, AstraZeneca ve Moderna ile birçok anlaşma imzalayarak koronavirüs ile mücadeledeki başarılarını arttırmaya devam ediyor.

Suudi Arabistan, Kovid-19 pandemisine karşı mücadele ile ilgili uluslararası girişimleri desteklemek üzere bir milyar dolar sağlamasının yanı sıra pandeminin etkilerini kontrol altına almayı amaçlayan uluslararası anlaşmaları ve sözleşmeleri (başta Ticaretle Bağlantılı Fikri Mülkiyet Anlaşması (TRIPS) olmak üzere) desteklemeye ve bunlara bağlı kalmaya devam ediyor.

Suudi Arabistan ayrıca Kovid-19 Teknoloji Erişim Havuzu (C-TAP) girişimini destekleyerek uluslararası ortak çabalarını desteklediğini açıkladı. C-TAP girişimi, Kovid-19 ile mücadelede ilaçlar, aşılar ve teşhisler ile ilgili gelişmelerin paylaşılması ve tüm sonuçların şeffaf bir şekilde yayınlanması amacıyla WHO ve birçok ülke tarafından benimsendi.

Bunun yanı sıra söz konusu girişim, fikri mülkiyetin, ticari olmayan amaçlarla aşıların üretimini destekleme fikrinin önünde engel oluşturmadığından emin olunması ve dünyanın her bir köşesinin aşılara adil bir şekilde erişim sağlamasının güvence altına alınmasına odaklanıyor.

Girişim tüm ülkelere, aşıları makul fiyatlarla herkesin kullanımına sunarak salgının üstesinden gelmek için sorumluluk almaya, fikri mülkiyetin ticari olmayan amaçlarla aşıların üretimini destekleme fikrinin önünde engel oluşturmadığından emin olunması ve dünyanın her bir köşesinin aşılara adil bir şekilde erişim sağlamasının güvence altına alınması çağrısında bulundu.

Girişim aynı zamanda ülkelere, mümkün olan en kısa sürede belge üzerinde fikir birliğine varılması için, Kovid-19 aşılarına ilişkin fikri mülkiyet haklarından feragat konusuna yönelik mevcut müzakerelerin ilerletilmesi çağrısında bulundu. Diğer yandan, aşı üreticilerinin bulunduğu ve aşı üretmek isteyen diğer ülkelere teknoloji transferini kolaylaştırma çağrısı da yapıldı.

Suudi Arabistan, Kovid-19 karşıtı aşıların, hastalığın tedavilerinin ve teşhis koyma araçlarının geliştirilmesi ve dağıtımlarına yönelik küresel ihtiyacı karşılamak için 500 milyon dolar tahsis etti. Aynı zamanda Salgın Hastalıklara Hazırlık için Yenilik Koalisyonu’na (CEPI) 150 milyon, Küresel Aşı İttifakı’na (GAVI) 150 milyon ve diğer uluslararası ve bölgesel sağlık kuruluşları ve programları için 200 milyon dolar katkı sağladı.

Şarku’l Avsat