100 milyon Kovid-19 aşısının son kullanma tarihi yaklaştı

Bilimsel veri analizi yapan Londra merkezli Airfinity kurumu, dünya çapında 100 milyondan fazla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanım süresinin bu yıl sonuna kadar dolacağını bildirdi. Aşıların yani hızlı bir şekilde dağıtılmamaları halinde boşa gidecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Airfinity pazartesi günü yaptığı açıklamada söz konusu aşı dozlarının yüzde 40’tan fazlasının Avrupa Birliği (AP) ülkelerinde olduğunun altını çizdi. Eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown da depolanan koronavirüs aşılarının yoksul ülkelere verilmesi çağrısı yaptı.

Yapılan açıklamalar, ülkelerin çoğunun kampanyalarını uygulamak için ihtiyaç duyduğu süre göz önüne alındığında aşıların kullanılmadan atılabileceği yönünde.

Airfinity, aşı dozları alan yönetimlerin kullanılmayan aşıları düşük ve orta gelirli ülkelere vermeleri durumunda insanların yüzde 70’inin aşılanabileceğini bildirdi.

Airfinity kurumu tarafından hazırlanan rapora göre AB ülkeleri, Japonya, Kanada, İngiltere ve ABD bu yılın sonuna kadar ihtiyaç duyduklarından toplam 1 milyar daha fazla aşı dozuna sahip olacaklar.

Gelecek yılın ortasına kadar 1,2 milyar doz aşı bağışlama sözü veren söz konusu ülkeler dozların yalnızca yüzde 12’sini teslim ettiler.

Aşılama oranının düşük olduğu ülkelerde koronavirüsün yayılma süresi arttıkça aşının daha az veya hiç etki etmediğini, yeni varyantların ortaya çıkma riskinin de yükseldiğini bildiren Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) aylardır Kovid-19 aşılarının adil bir şekilde dağıtılmasını talep ediyor.

Şarkul Avsat