Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına video konferans yoluyla başkanlık etti (SPA)

Kral Selman ülkenin 91. Milli Günü’nü kutlayarak, daha fazla refah diledi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Kral Selman ülkenin 91. Milli Günü’nü kutlayarak, Kral Abdulaziz tarafından kurulan Suudi Arabistan’ın daha fazla iyilik ve refaha ulaşmasını diledi.

Toplantıda, Kral Selman’ın Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’a gönderdiği mesajın içeriği de dahil olmak üzere, Suudi Arabistan ile birkaç dost ülke arasındaki çeşitli toplantılar ve temaslar gözden geçirildi.

Enformasyon Bakanı Vekili Dr. Macid el-Kasabi’nin toplantı sonrası Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya yaptığı açıklamaya göre, bakanlar Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Bakanlar Konseyi’nin 149. oturumunda yapılan açıklama da dahil olmak üzere, bölgesel ve uluslararası arenadaki bir dizi güncel konuyu ele aldı.

Bakanlar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İngiltere ve ABD’nin Yemen’de kapsamlı bir siyasi çözüme olan bağlılığının altını çizdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg’e tam destek verildiğini dile getiren bakanlar, Yemen hükümetini ekonomik istikrarı sağlamak için gerekli adımları bir an önce atmaya çağırdı.

Bakanlar Kurulu, Suudi Arabistan’ın İran’ın nükleer silah edinmesi ve bölge ile dünyada nükleer silahların yayılmasını önlemeye yönelik uluslararası çabalara verdiği desteği yineledi.

Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman’ın geçtiğimiz Pazartesi günü Viyana’da düzenlenen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) toplantısında dile getirdiği gibi, İran’a bir kez daha nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklere tam olarak uyma çağrısında bulunuldu.

Toplantıda, 2030 Vizyonu programlarından biri olan İnsan Kabiliyetini Geliştirme Programı’nın başlatılması da dahil olmak üzere ülkede bir hafta boyunca tanık olunan bir dizi etkinlik gözden geçirildi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarku’l Avsat