Yemen: Husiler Sana’da yeni toplu infazlara hazırlanıyor

Husi milisler, Marib kentini kuşatmak için Şebve’de saldırılarını sürdürdü.

Husi milisleri, Marib kentini doğudan kuşatmak için Şebve’de askeri tırmanışını sürdürürken, Yemenli insan hakları kaynakları, grubun Sana’da 2’si kadın 11 sivile yönelik casusluk suçlamasıyla yeni toplu infazlar gerçekleştirmeye hazırlandığını bildirdi.

Söz konusu adım, Sana’nın merkezindeki Tahrir Meydanı’nda, biri çocuk 9 sivile karşı toplu infazların gerçekleştirilmesinden birkaç gün sonra geldi. Husiler tarafından gerçekleştirilen toplu infazlar, Yemen hükümeti ve uluslararası camia tarafından kınandı. İnsan hakları örgütleri de 9 kişinin infazını ‘acımasız’ olarak nitelendirerek kınadı.

Husiler tarafından 2018’de 13 yaşındayken gözaltına alınan Abdulaziz adlı çocuk bu süreçte uğradığı işkencelerden dolayı yürüyemez hale geldi. Uydurma bir mahkeme sonrası 16 yaşına gelen Abdulaziz adlı çocuk da yanındaki 8 kişiyle beraber kurşuna dizildi.

Husiler dün (Salı), meşru hükümete karşı darbelerinin 7’inci yıldönümünü kutlamak için Sana, Saada, Hudeyde, Zimar, Hacca ve kontrolleri altındaki diğer valiliklerde binlerce destekçisine meydanlarda toplanma çağrısı yaparken, çatışmalar da devam etti. Grup, Marib kentini güney, batı ve kuzeybatıdan kuşatmada başarısız olduktan sonra doğu tarafından kuşatmak amacıyla Şebve vilayetinin Beyhan ve Ayn ilçelerine saldırı düzenledi.

Yemenli insan hakları kaynakları, milislerin kendi kontrollerindeki bir mahkeme aracılığıyla casusluk suçlamasıyla 11 kişinin idam edilmesi ve mal varlıklarına el konularak hazinelerine aktarılmasına ilişkin bir emir çıkardığını bildirdi. Kaynaklara göre idamla tehdit edilen sivillerin isim listesi şöyle: Muhammed el-Maliki, Ali Muhammed eş-Şahizi, Hanan Mutahhar Ahmed el-Şahizi, Eltaf Yahya el-Matari, Necib Ali el-Ba’dani, Semir Mesud el-Ammari, İsam Muhammed el-Fakih, Abdullah Abdullah Mukreyş, Nebil Hadi el-Ansi, Abdullah Ali el-Hayyat ve Abdullah Muhammed Savar.

Öte yandan, Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, Husi milislerin 18 Eylül katliamının 9 kurbanının ailelerine bilgi vererek evlerini boşaltmaları ve tüm mülklerine el koymaları için son bir tarih verdiğini belirtti. Ayrıca, yasadışı mahkemelerinin masrafları için her bir kurbanın ailesinin 3 milyonun üzerinde Yemen riyali (1 dolar grubun kontrol bölgelerinde yaklaşık 600 riyal) ödenmesi istendi.

Yemenli Bakan, Husi milislerin “18 Eylül katliamı” kurbanlarını hedef alma ve ailelerini taciz etme ısrarını, söz konusu suçun işlenmesinden bu yana öfkelerini ve üzüntülerini dile getiren tüm Yemenlilerin duygularına yönelik bir provokasyon olarak nitelendirdi. Aynı zamanda bu olayı, kontrolleri altındaki bölgelerdeki siyasiler, medya ve gazeteciler de dahil olmak üzere Husi muhaliflerini terörize etmeye çalışmak olarak değerlendirdi.

Bakan İryani, Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Terörist Husi milislerinin kurbanların ailelerine karşı yürüttüğü cezai uygulamalar, bu iğrenç suçu kınayan ve kınamaya devam eden uluslararası topluma açık bir meydan okumadır” ifadelerini kullandı. İryani, Husilerin toplu infazlarını Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme olmak üzere uluslararası hukuk ve sözleşmelerin ihlali olarak nitelendirdi.

Diğer taraftan, grubun lideri Abdulmelik el-Husi, 20 Eylül’de yeni Yemen bölgelerini ele geçirmek için mücadeleye devam etme sözü verdi. Husi ayrıca, destekçilerine cephelere daha fazla asker ve daha fazla para toplama çağrısı yaptı.

Abdulmelik el-Husi’nin tehditleri, İran destekli grubunun Yemen’de hükümete ve ulusal uzlaşıya karşı düzenlediği darbenin yıldönümünün arifesinde yaptığı açıklamalarda geldi. Bu, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Elçisi Hans Grundberg, uluslararası ve ABD desteğiyle, duraksayan barış çabalarını canlandırmaya çalıştığı bir zamanda geldi.

Darbeci grubun lideri, yandaşlarına darbenin yıldönümünü kutlamak için meydanlarda toplanma çağrısı yaparken, grubun muhaliflerini de ‘hain’ olarak nitelendirdi. Milislerin davranışlarından rahatsız olan eski devlet memurlarına da atıfta bulunan Abdulmelik el-Husi, ‘ikiyüzlüler’ olarak nitelendirdiği kişilerin devlet kurumlarından uzaklaştırılma eyleminin devam ettiğini vurguladı.

Yeni BM Yemen Özel Temsilcisi, ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking ile Yemen’e barış getirme ve savaşı durdurma planı arayışı bağlamında, Umman’ın başkenti Maskat’a yönelmeden önce Riyad üzerinden başlattığı yeni bir bölgesel tura çıktı.

Yemen hükümeti, üç referansa dayalı çözüm konusundaki tutumunu sürdürürken ülke siyasetinde, Husi milislerin askeri adımlarını sürdürmekte ısrar etmesi, ekonomik kriz ve geri alınan bölgelerdeki çatışmaların sürmesi, meşru hükümetin geçici başkent Aden’e dönememesi ve görevlerini yerine getirememesi nedeniyle iyimserlik azalmış durumda.

Meşru hükümet, barış sürecini yeniden sağlamanın, Husi milislerine saldırılarını durdurmaları ve kapsamlı bir ateşkesi kabul etmeleri için baskı yapmakla başlayacağını belirtti. Hükümet bunun, başta Husi milislerin çeşitli bölgelerde ve cephelerde sürdürdüğü savaşın yıkıcı ekonomik ve insani etkilerini hafifletme olmak üzere çeşitli başlıklara olumlu yansıyacağını vurguladı. Birçok gözlemci, İran destekli milislerin, özellikle liderlerinin kapsamlı bir çözüme ulaşmayı amaçlayan uluslararası çabaların boşuna olduğuna dair son açıklamaları çerçevesinde, grubun askeri açıdan gücü kırılmadıkça barışa yanaşmayacaklarını düşünüyor.