Suriye’nin kuzeydoğusundaki Hol Kampı’nda bu yıl 62 çocuk öldü

Çocuk hakları örgütü Save The Children, yerinden edilmiş kişiler ve DEAŞ unsurlarının aile üyelerinin yaşadığı Suriye’nin kuzeydoğusundaki el-Hol Kampı’nda her hafta ortalama iki çocuk olmak üzere bu yıl 62 çocuğun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kampta, özel bir bölümde ve yoğun güvenlik önlemleri altında bulunan yaklaşık 10 bin yabancı DEAŞ unsurunun aileleri de dahil olmak üzere yarısı Iraklı yaklaşık 62 bin kişi bulunuyor.

Save The Children tarafından hazırlanan raporda, bu yıl şu ana kadar şiddet, hastalık ve kazalar da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle haftada yaklaşık 2 çocuğun öldüğü, toplamda ise bu sayının 62 olduğu belirtildi.

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Roj ve Hol kamplarında 60 farklı ülkeden toplam 40 bin çocuğun zor koşullarda yaşadığı bildirilen raporda, “Dünyanın en zengin ülkelerinin çoğu, burada mahsur kalan çocukların çoğunu eve getirmeyi başaramadı” denildi.

Save the Children, Paris’in iki kampta yaşayan en az 320 çocuktan yalnızca 35’ini Fransa’ya geri getirdiğini, İngiltere’nin ise 60 çocuktan yalnızca 4’ünü aldığını açıkladı.

Save the Children Suriye Programı Direktörü Sonia Khush, “Burada gördüğümüz, hükümetlerin her şeyden önce çatışma mağdurları olan çocukları basitçe terk etmeleridir” dedi.

Khush, şimdiye kadar ülkeye geri gönderme operasyonlarının yüzde 83’ünün Özbekistan, Kosova, Kazakistan ve Rusya’ya yapıldığını da ekledi.

Hol kampı, zaman zaman kaçışlar, gardiyanlara veya insani yardım görevlilerine yönelik saldırılar veya bıçak ve susturuculu tabanca kullanılan cinayetler de dahil olmak üzere bazı olumsuz olaylara tanık oluyor.

Çoğu yabancı olan birkaç bin kişinin yaşadığı Roj Kampı’nda da bazı ufak olaylar ve kaçışlar da yaşanıyor, ancak buradaki güvenlik Hol Kampı’na göre daha güçlü.

Şarkul Avsat