Suudi Arabistan Milli Günü, ülkenin ilk başkenti Diriye’de çeşitli etkinliklerle kutlandı

Suudi Arabistan’da dün ülkenin her yerinde 91. Milli Gün coşkuyla kutlanırken, Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu (DGDA) bu vesileyle çeşitli etkinlikler düzenledi.

Suudi Araştırma ve Pazarlama Grubu’nun (SRMG) genel merkezi, Milli Gün kutlamalarında yeşile bürünen binalar arasındaydı

Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu CEO’su Jerry Inzerillo, Suudi Arabistan Milli Günü’nün, Suudi liderliğinin ülke mirasına verdiği eşi görülmemiş destek, özen ve dikkat kapsamında geldiğini söyledi.

Inzerillo, Suudi Arabistan’ın 91. Milli Günü kutlamalarının, spor, kültür ve sanat performanslarının yanı sıra karakterini mekan, miras ve tarihi kokusundan ilham alan büyük festival etkinlikleriyle Diriye’de neler başarıldığının altını çizdiğini dile getirdi.

Diriye’deki kutlamalar sırasında annesiyle birlikte Suudi Arabistan bayrağı renginde giyinmiş ve geleneksel olarak süslenmiş küçük bir kız

Diriye’deki izleyiciler, UNESCO’nun kültürel miras listesinde kayıtlı Suudi Arabistan’ın Ardah isimli geleneksel dansı da dahil olmak üzere çeşitli sanatsal performanslar ve hava gösterilerinin tadını çıkardı.

Kutlamalara katılan çocuklar

Deve çobanı Şuma el-Enezi, tarihi Tureyf bölgesinde yar alan Salva Sarayı önünde toplanan kalabalığa, Suudi Arabistan’ın tüm krallarıyla birlikte devletin doğuşundan bugüne kadar tanık olduğu gelişmeleri anlattı.

Suudi Arabistan’da önde gelen bir ulusal sembol olan Diriye’nin adı ilk Suudi devleti ile ilişkili ve ülkenin ilk başkenti.

Diriye Bahçeleri’nde dans performansları düzenlendi

İlk Suudi devletinin başladığı yer olarak Arap Yarımadası’nda tarihi bir dönüm noktası oluşturan Diriye, ülke için en önemli bölgelerden biri.

Diriye Kapısı Geliştirme Kurumu Sözcüsü Samer Sudairi, “Diriye, Suudi Arabistan’ın ilk başkenti olduğu için özel bir ulusal tarihi yere sahiptir. Yurdun dört bir yanına yayılan birlik projesinin yanı sıra, eski mahalleleri, çamur binaları, tarihi camileri ile kahramanlık destanları ve vatanın doğuşunu anlatan sarayları bünyesinde barındırmaktadır” dedi.

Ülkenin Ardah isimli geleneksel dansını yapan sanatçılar

Suudi Arabistan’daki diğer şehirlerde de, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tebdirler kapsamında Milli Gün coşkuyla kutlandı.

Şarkul Avsat