Kral Selman Bakanlar Kurulu toplantısına video konferans yoluyla başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan: Husi saldırılarına karşı kendimizi savunma hakkına sahibiz

Suudi Arabistan Krallığı, İran destekli darbeci Husi milisleri tarafından günlük olarak balistik füzeler ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile yerleşim bölgelerini hedef alarak Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen saldırılara karşı meşru savunma hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Açıklamalar, Kral Selman bin Abdulaziz’in Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu’na video konferans aracılığıyla başkanlık ettiği oturum sırasında geldi. Kral Selman, toplantı sırasında ülkesinin Sudan’ın güvenliğini, istikrarını, refahını, hükümetini ve halkını desteklediğini belirterek, Sudan devletinin meşru kurumlarına karşı yapılan başarısız darbe girişimini kınadı.

Bakanlar Kurulu’nda, hafta boyunca birçok ülkeyle Suudi Arabistan arasında ilişkileri geliştirmek ve çok taraflı işbirliği alanlarını daha geniş ufuklara taşımak için gerçekleştirilen görüşmeler ve toplantılar hakkında bilgi alındı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya açıklama yapan Enformasyon Bakanı Vekili Dr. İssam bin Said’in ifadelerine göre, toplantıda Kral Selman’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 76. Oturumu öncesinde dünya çapındaki güncel meseleler ve zorluklara ilişkin yaptığı konuşmanın yanı sıra, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele ve etkilerini kontrol altına almanın bir parçası olarak uluslararası anlaşmalar ışığında koronavirüs aşılarına erişimi kolaylaştırmaya yönelik ortak çabalara Suudi Arabistan’ın verdiği destek vurgulandı.

Toplantıda, Yatırım Bakanı veya temsilcisine, doğrudan yatırım teşviki alanında işbirliği yapmak için Suudi Arabistan ve Senegal hükümeti arasında imzalanabilecek mutabakat zaptı taslağını Senegal tarafıyla görüşmek üzere yetki verildi. Bakanlar Kurulu toplantısında ayrıca, Suudi Arabistan Merkez Bankası Başkanına veya temsilcisine Arap Örgütleri Federasyonu’nun sigortacılık işlerinin denetimi ve kontrolüne ilişkin taslak tüzüğünü görüşmesi için yetki verilmesi, Mısır Ulusal Bankası’nın Suudi Arabistan’da şube açma ruhsatının onaylanması için Maliye Bakanı’na yetki verilmesi gibi kararlar alındı.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarku’l Avsat