Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkanı’nın oturumda çekilen fotoğrafı

Suudi Arabistan Şura Meclisi, dijital kanıtlar mevzuatını kabul etti

Suudi Arabistan Şura Meclisi, Meclis Başkanı Dr. Abdullah Al eş-Şeyh başkanlığında gerçekleşen oturumda kanıt sistemi mevzuatını kabul etti. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın başlattığı dört projeden biri olan proje, yargıda gerçekleştirilecek yeni reformların bir parçası olarak geliştirildi.

Prens Selman’ın geçtiğimiz Şubat ayında açıkladığı projeler arasında Kişisel Veri Yasası Projesi, Sivil İşlemler Sistemi Projesi, cezai yaptırımlar için geliştirilen Ceza Sistemi ve Kanıt Sistemi Projesi var.

Meclisin onayladığı mevzuatta hukuk ve ticari davalarda sunulan deliller için yeni standartlar belirlendi. Tanık beyanı, yazılı ve dijital deliller ve diğer konularda yeni kurallar getirildi. Yeni kanun taslağı ile 2030 Vizyonu doğrultusunda vatandaşların davalarında ve iş ortamında güvenliğin sağlanması, yargı sisteminin sınıflandırılması ve küresel olarak öne çıkarılması hedefleniyor.

Suudi Arabistan’da yasama organını geliştirmeye, insan haklarını korumaya ve yeni adalet ilkelerini oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Şarku’l Avsat