Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (Şarku’l Avsat)

Muhammed bin Selman, Riyad’ın Yemen krizini sona erdirme girişimini vurguladı

Suudi Arabistan-ABD toplantısında stratejik ortaklığın güçlendirilmesi ve bölgesel gelişmeler tartışıldı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman, dün ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile başkent Riyad’da bir araya geldi.

Görüşmede, iki ülke arasındaki stratejik ilişkiler ve bu ilişkileri çeşitli alanlarda geliştirmenin yollarının yanı sıra ortak çıkar ve bölgesel meseleler de ele alındı.

Veliaht Prens, görüşmede ülkesinin bu yılın başlarında açıkladığı, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde kapsamlı bir ateşkesi içeren Yemen krizini sona erdirme girişiminin altını çizdi.

Suudi Arabistan’ın girişimi, BM’nin petrol türevlerini taşıyan gemilerin Hudeyde limanına girmesine izin verme ve Sana Uluslararası Havaalanı’nı uçuşlara yeniden açma önerisini kabul ederek, BM tarafından izlenecek kapsamlı bir ateşkes çağrısında bulunuyor.

Girişim ayrıca, üç referansa dayalı BM destekli bir siyasi çözüme ulaşmak için Yemenli taraflar arasında istişarelerin başlatılmasına çağırıyor.

Görüşmede Sullivan ise, Suudi Arabistan ile ABD arasındaki stratejik ortaklığa vurgu yaparak, ABD’nin Suudi Arabistan’ın topraklarını İran destekli Husilerin füze ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) ile saldırıları da dahil olmak üzere tüm tehditlere karşı savunmasını destekleme konusundaki tam taahhüdünü teyit etti.

Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suudi Arabistan’ın kalıcı bir siyasi çözümü ilerletme ve Yemen’deki çatışmayı sona erdirme hedefine verdiği desteği vurguladı.

Öte yandan Suudi Arabistan ve ABD, Yemen’deki krizin çözülmesi için diplomatik çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunarak, Husilerin BM gözetiminde meşru hükümetle siyasi müzakerelere iyi niyetle katılımının önemini vurguladı.

Beyaz Saray’dan üst düzey bir kaynak, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın Suudi heyetiyle anlaşarak, tartışılan tüm konuları takip etme sözü verdiğini Şarku’l Avsat’a bildirdi.

Görüşmeye İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz, Savunma Bakan Yardımcısı Halid bin Selman, Ulusal Muhafızlar Bakanı Prens Abdullah bin Bender bin Abdulaziz, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ve ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking de katıldı.