ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (Şarku'l Avsat)

Blinken: Nükleer anlaşmada adım atma sırası İran’da

ABD Dışişleri Bakanı, nükleer anlaşma için faaliyete geçme sırasının İran’da olduğunu belirterek anlaşmaya dönme zamanının tükenmekte olduğu konusunda Tahran’a uyarıda bulundu.

Pittsburgh’ta düzenlenen ABD- Avrupa Birliği görüşmelerinden sonra basın açıklamasında bulunan Blinken, “Sıra İran’da. Ancak bu durum uzun sürmeyecek. Belirlediğimiz alan daralıyor” dedi. Blinken, ABD Başkanı Joe Biden’ın Tahran’a uygulanan yaptırımların kaldırılması karşılığında İran’ın nükleer faaliyetlerini durdurulmasını şart koşan ve 2015 yılında imzalanan anlaşmaya geri dönmeye hazır olduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, 2018 yılında anlaşmadan çekilmiş ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya karar vermişti. İran ise yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor.

Blinken, İran’ın nükleer programda kaydettiği ilerleme nedeniyle anlaşmaya geri dönmenin anlaşmadan tam anlamıyla yeniden faydalanmak için yeterli olmayacağını belirtti.

Yapılan açıklamada ABD yönetiminin, dolaylı bir şekilde katıldığı Viyana’daki müzakerelerde iyi niyetini gösterdiği ifade edildi.

Nükleer müzakereleri destekleyen ve Batı ile ilişki kurmaya çalışan Hasan Ruhani’nin yerine İbrahim Reisi’nin cumhurbaşkanı seçilmesiyle haziran ayında müzakerelere ara verilmişti.

Reisi, ülkesine uygulanan yaptırımların kaldırılmasa yönelik sürdürülen diplomatik çabalara destek verdiğini açıklamıştı. Ancak müzakerelerin yeniden başlaması için bir tarih belirlenmedi.