Husilerin Marib’deki saldırılarının ardından yıkılan bir evin kalıntıları (Twitter)

Husi füzeleri Marib’deki binlerce Yemenliyi köylerinden etti

Yemen Hükümet Sözcüsü Şarku’l Avsat’a konuştu: Kınamak artık yeterli değil

Yemen’de Marib ve Şebve kentlerindeki binlerce Yemenli aile, Husilerin son dönemde geride birçok ölü ve yaralı bırakan balistik füzelerle bölgelerini doğrudan hedef alması üzerine toplu olarak köylerinden kaçmak zorunda kaldı.

Yemen’deki kaynaklara göre İran destekli Husiler dün, Marib’in güneyindeki el-Cuba ilçesinin özellikle Ya’ra bölgesindeki yerleşim köylerini balistik füzelerle hedef aldı. Saldırının ardından can ve mal kayıplarının boyutu hakkında bilgi verilmedi.

Yemen Hükümet Sözcüsü Racih Badi, Yemenlilerin yaşadığı köylerin hedef alınmasını “acımasız bir eylem” olarak nitelendirerek, sözlerin ve kınamaların artık yeterli olmadığını ve dünyanın bu katliamları durdurmak için acilen harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Badi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “dünya, sivillerin yaşadığı köylerin balistik füzelerle vurulmasını izlerken, terörist Husi hareketinin suç ve terörü her geçen gün artırdığını” ifade etti.

Badi, “Ne kadar gaddarlık ve çirkinlik varsa hepsi bu grupta görülüyor. Konuşma ve kınama dili artık yeterli olmadığı için bugün dünyanın ciddi bir tavır alması gerekiyor. Bu örgüt insani bir tehdit haline geldi ve destekçileri Tahran ve Kum mollalarının kötülüğünün boyutunu ortaya koyuyor” dedi.

Askeri operasyonlar düzeyinde ise, Yemen Başbakan Yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin el-Ahmar, sahadaki gelişmeler ve askeri operasyonların ilerleyişi hakkında bilgi almak için üçüncü askeri bölge komutanı ve Beyhan bölge komutanıyla telefon görüşmesi yaptı.

Yemen resmi ajansı SABA’ya göre, Yemen Başbakan Yardımcısı, saha koşullarının bir özetini, savaşçıların koşullarını ve Suudi Arabistan Krallığı liderliğindeki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’ndaki kardeşlerin desteğiyle özgürlük ve onur cephelerinde elde ettikleri zaferleri ve sebatları dinledi.

Ahmar, ulusal ordu kahramanlarının, halk direniş güçlerinin ve özgür aşiret üyelerinin çabalarını ve fedakarlıklarını ve darbe milislerine karşı koymada, İran’ın canice planlarını engellemede ve vatandaşları, yerinden edilmişleri ve Yemenlilerin tüm yeteneklerini hedef alan teröristlerin gücünü kırıp caydırmada elde ettikleri zaferleri övdü.

Ahmar ayrıca, Silahlı Kuvvetler’in ve çeşitli aşamalarda Husi milislere ve onların İranlı destekçilerine acı ve mağlubiyet veren tüm cesur ve özgürlerin Krallıktaki kardeşlerin desteğiyle, ölüm ve darbe dönemini sonlandırmayı başarabileceklerini ifade etti. Aynı zamanda, devleti ve kurumlarını yeniden kurarak, modern federal cumhuriyetin inşasında ilerlemek için istikrar ve özgürlük isteyen halkın özlemlerini gerçekleştireceklerini belirtti.