Marib’in güneyindeki operasyonlarda onlarca Husi milisi öldü

Arap Koalisyonu’nun Marib’in güneyindeki cephelerde son iki gün içinde karadan ve havadan düzenlediği operasyonlarda onlarca Husi öldü. Yemenli kaynakların aktardığı bilgilere göre onlarca mili de yaralandı.

Milislerin, meşru hükümetin önde gelen kalesini güneyden kuşatmaya yönelik çalışmalar da sürüyor. Şabva ve Marib’deki dört ilçenin kontrolünün ele geçirilmesinin ardından, son  iki haftadır yoğun çatışmalar yaşandı.

Husi sözcüsü Muhammed Abdusselam, Twitter hesabından yaptığı açıklamada milislerin askeri eylemlerini durdurma niyetinde olmadığını vurguladı. Aynı zamanda meşru hükümetin gruba teslim olmasını, kendisine ait limanlara getirilen kısıtlamaların kaldırılmasını ve Arap Koalisyonu’nun hükümeti desteklemeyi bırakmasını istedi.

Askeri gerilim, Husilerin Marib’in güneyindeki saldırılarından etkilenen yüzlerce ailenin de yerinden edilmesine yol açtı. Meşru hükümet, Harib ilçesini kontrol altına alan milisler tarafından kuşatılan el-Abdiye’de için de insani müdahale çağrısında bulunuldu.

Yemen Kültür ve Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani duruma dair şu açıklamalarda bulundu:

“İran destekli Husi milislerin Marib’deki Abdiye ilçesine uyguladığı acımasız kuşatma, sivillerin gıda ve tıbbi malzeme elde etmesini engellemeleri ve köylerin ve evlerin ayrım gözetmeksizin çeşitli silahlarla bombalanması, insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamındadır ve korkakça intikam eylemleridir”

Husilerin saldırılarından kaçan yaklaşık 5 bin ailenin Abdiye’ye sığındığını belirten İryani, insanların yıllardır süren savaşlar ve kötüleşen insani durum nedeniyle zorlu koşullarda yaşamak zorunda kaldığını vurguladı.

Bakan İryani uluslararası toplum, Birleşmiş Milletler (BM), BM ve ABD temsilcileri ile BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü David Gressly’i Husi milislerin bölgeye dayattığı gerilimi ve kuşatmayı açık ve net bir şekilde kınamaya çağırdı. Aynı zamanda sivilleri hedef almayı bırakmaları, insani yardımın ulaştırılması ve ihtiyaç sahiplerine erişim için güvenli koridorlar açılması yönünde baskı yapılmasını istedi.

Husiler, son iki haftadır yaşadıkları ağır kayıplara rağmen unsurlarını orduya ve kabile üyelerine karşı savaşmak için Marib’e göndermeye devam ediyor.

Yemen silahlı kuvvetleri medya merkezinin askeri kaynaklardan aktardığına göre Husiler, milislerin Marib’in güneyindeki savaş cephelerine yönelik saldırılarını kırmayı başaran ordu güçlerinin düzenledikleri operasyonlarda büyük çapta can ve mal kaybı yaşadı.

Kaynakların belirttiğine göre milisleri hedef alan ordu, grubun zırhlı araçları imha etti. Arap Koalisyonu da milis bölgelerini ve takviyelerini hedef alan hava saldırıları düzenledi.

Ordunun resmi internet sitesine göre Yemen hükümet güçleri, Husi milislerin Cevf vilayeti doğusundaki Lebinat Üssü’nde konuşlandığı mevzilere operasyonlar düzenledi. Milis saflarından ağır kayıplar olduğu bilgisi verildi.

Yemen Ulusal Ordusu 22. Tugay Komutanı Abdu Abdullah el-Mahlafi duruma dair şu açıklamada bulundu:

“Ordu birlikleri, Lebinat Üssü’nde konuşlu Husi milis gruplarına, güney tarafından başarılı bir baskın düzenledi. Bu tür askeri operasyonlar devam edecek. Morali yüksek olan ordu mensupları, milisleri yenmek ve halktan yağmaladıkları tüm kaynakları geri almak için çalışacak.”

Husi milisler, en son dört yeni bölgeye (Şabva’daki Bayhan, Ayn ve Asilat ve Marib’deki Harib) girmeyi başarmıştı. Milis lideri Abdulmelik el-Husi, destekçilerinden Marib’e daha fazla savaşçı göndermelerini istedi. Zira petrol sahaları Şabva ve Hadramut’un komşusu olan stratejik konumdaki Marib’i kontrol altına almanın savaş için mali kaynak sağlayacağını düşünüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg savaşın sona ermesine yönelik çabalarını sürdürüyor. Ancak Yemenliler, Husi milislerin uzlaşmazlığı, savaşı devam ettirme yönündeki tutumları ve İran gündemine hizmet etmek için Yemen’i silah zoruyla kontrol etme arzusu nedeniyle barış peşinde olmadıklarına ikna olmuş durumdalar.

Şarku’l Avsat