İsa ve uluslararası şahsiyetler ‘Uluslar ve halklar arasındaki dostluğun güçlendirilmesi’ dorumundayken (SPA)

Riyad, ‘halklar arası dostluğu teşvik için’ uluslararası bir foruma ev sahipliği yapıyor

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Genel Sekreteri Şeyh Dr. Muhammed el-İsa, İslam’da kadınların önemine ve toplumdaki rolüne vurgu yaptı. İsa açıklamasında, “Her ne kadar çeşitli seviyelerde başarılarını kanıtlamış olsalar da kadınlar, insanlık tarihi boyunca istismarın ve marjinalleşmenin sert şekliyle uzun süre acı çekerek,  yeterlilik ve etkili rollerinden mahrum bırakıldı” dedi.

İsa’nın bu sözleri Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın “Uluslar ve Halklar Arasındaki Dostluk ve İşbirliğini Teşvik Etmek” başlıklı uluslararası foruma ev sahipliği yaptığı sırada geldi. Konferansa eski Hırvatistan Cumhurbaşkanı ve barış aktivisti Kolinda Grabar-Kitaroviç de katıldı.

İsa açıklamasında, “Farklılık ve çeşitlilik kaçınılmaz ilahi bir hüküm, tüm insanların tek bir yaklaşımda olması mümkün değil. Ancak şunu anlamalıyız ki, farklılık kardeşlerimizi, birbirimize olan insani ve manevi sevgimizi engelleyemez, işbirliğimizi de öyle” ifadelerini kullanarak uluslararası dini, entelektüel, diplomatik ve parlamenter kişiliklerin foruma katılımını takdir etti. Nesillerin geleceğinin samimi kardeşlik dayanışması, olumlu iletişim, etkili diyalog ve ortak eylem çabalarına bağlı olduğunu kaydeden Genel Sekreter, “Uluslar ve halklar arasındaki dostluğu ve işbirliğini güçlendirmeye yönelik çabaların sürdürülmesi, dünyamızın barışı ve çeşitli ulusal toplumların uyumu için acil bir gereklilik” dedi.

Eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, forumun Suudi Arabistan ile 21. yüzyılı ifade eden kavramlar arasında güçlü bir bağ kurmakla ilgili olduğunu söyledi. Suudi Arabistan Krallığı’nın bu güzel kavramları hayata geçirmek için öncülük ettiği bu önemli hareketin, İslam dünyasının geri kalanı üzerinde olumlu bir etki yaratacağını söyleyen Musa, “Medeniyetler arası çatışma mevcut bir sorun. Varlığını inkar etmiyoruz ve azaltmak için net adımlar atmalıyız. İslami tarafta pozisyonların doğru sunumunda bir başarısızlık var, bunların başında ise kadının rolü konusu geliyor” şeklinde konuştu.

Şura Meclisi üyesi Huda el-Halisi açıklamasında, Suudi Arabistan’daki kadınlara değinerek, kalkınmanın yanı sıra gelişmeyi destekleyen çeşitliliğiyle kadınların bilimsel kariyerlerine devam etmelerini sağladığı programların önemli bir ufuk açtığını belirterek, bu tarz programların hedeflerine ulaştığını ve her geçen gün daha iyi sonuçlarla başarısını devam ettirdiğini dile getirdi. Halisi, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu kapsamında işgücü piyasasındaki kadınların oranının yüzde 30’u aşmayı hedeflediklerini ancak buna beklenenden daha erken ulaştıklarını kaydetti.

Hırvatistan Piskoposluk Konferansı Başkanı Zelmir Bolic, Birleşmiş Milletler (BM) Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Aziz Efendi Hasanoviç, Komisyon Demokrasi ve Demografiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dubravka Suica gibi isimler forumda konuşma yaptı. NEOM Yatırım Fonu Genel Müdürü Cecilia Moles Lo Turco, forumun, kültürel ve uygarlık özelliklerine saygı duymak, ortak insanlık üzerinde işbirliği yapmak ve kadınların ulusal kalkınma ve uluslararası katkıdaki meşru rolüne vurgu yaparak, tartışma ve önerilerin olduğu bir yer olduğunu kaydetti.

Şarku’l Avsat