Çin Devlet Başkanı Şi Cinping

Çin Devlet Başkanı, G20 Zirvesi’ne katılmayacak

Çinli diplomatlar, G20 yetkililerine, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in, İtalya’nın ev sahipliği yaptığı G20 Zirvesi’ne katılmayı planlamadığını söyledi.

Bloomberg’in haberine göre, Çinli diplomatlar geçtiğimiz ay Floransa’da düzenlenen hazırlık toplantısında Cinping’in zirveye katılamayacağını söyleyerek, Cinping’i Roma’ya gitmeyi düşünmemesinin bir nedeni olarak Çin’in geri dönen yolcuları karantinaya almayı içerebilecek koronavirüs protokolleri olduğunu kaydetti.

Haberde, o dönemden beri Çin Devlet Başkanı’nın zirveye katılımıyla ilgili herhangi bir temas kurulmadığı ve İtalya’dan henüz resmi bir cevap gelmediği aktarıldı. Cinping’in İtalya’ya olası bir ziyareti uzun süredir tartışılıyor. Çin Devlet Başkanı, Ocak 2020’den beri yurt dışına çıkmadı ve resmi misafir kabul etmedi. Şi’nin Roma’ya gitmemesi, ABD Başkanı Joe Biden ile planlanan ilk yüz yüze görüşmenin gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor. Bu da dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerin gergin kalmaya devam ettiğini gösteriyor.

Şarku’l Avsat