Tahran: Nükleer müzakereler birkaç gün içinde başlayacak

İran Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü, Tahran ile Batılı taraflar arasında nükleer müzakerelerin önümüzdeki günlerde başlayacağını duyurdu.

Mahmud Abbaszade Mişkini uluslararası haber ajansı Tasnim’e yaptığı açıklamada, İran ve Batı arasında Nükleer Anlaşma ile ilgili müzakerelerin başlayacağı tarihe işaret ederek “Müzakereler yakında, önümüzdeki günlerde başlayacak” dedi.

Batılı taraflardan alınan mesajların ve işaretlerin müzakerelerin yeni turunun önümüzdeki günlerde başlayacağını gösterdiğini ifade eden Abbaszade Mişkini, “Tabiki müzakerelerin başlangıç tarihi kesin olarak belirlenmedi. Yapılacak müzakerelere göre bir müzakere ekibi kurulacak” dedi. Görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı veya Milli Güvenlik Yüksek Konseyi aracılığıyla yürütüleceğini kaydeden Abbaszade Mişkini, “Genellikle ülkenin stratejik çizgileri Milli Güvenlik Yüksek Konseyi’nde çizilir, hedef ve stratejiler Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla gerçekleştirilir” ifadelerini kullandı.

İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Sözcüsü, Viyana görüşmelerinin de Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi tarafından denetlendiğini vurgulayarak “Müzakerelerin yeni turunda stratejiler kesinlikle Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi tarafından belirlenecek ve Dışişleri Bakanlığı tarafından uygulanacaktır” dedi.

Şarku’l Avsat