WHO sıtmaya karşı ilk kez aşı onayladı

Söz konusu hastalık Afrika’da her yıl çeyrek milyondan fazla çocuğun ölümüne sebep oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sahra Altı Afrikası’nda çocuk ölümlerine sebep olan sıtma hastalığına karşı yeni geliştirilen RTS,S sıtma aşısının kullanılmasını tavsiye ederek ilk defa bir sıtma aşısını onayladı.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı basın açıklamasında, “Aşının bulunması, tarihi bir an. Çocuklar için uzun bir süredir beklenen sıtma aşısı, çocuğun sağlığı ve sıtma ile mücadele için bilimsel bir ilerlemedir. Daha önceki mevcut tedbirlerle birlikte bu aşının kullanımı, artık her yıl on binlerce gencin hayatını kurtarabilecek” dedi.

RTS,S olarak adlandırılan sıtma aşısı dünyadaki en ölümcül parazit sayılan Afrika’da en yaygın olarak bulunan sivrisinek parazitine karşı geliştirilen ilk aşıdır.

Aşı, her yıl 5 yaşın altındaki 260 binden fazla çocuğun sıtma nedeniyle hayatını kaybettiği Afrika’da umut ışığı olacak.

WHO Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Süregelen yüzyıllar boyunca sıtma hastalığı, korkunç acılara neden olan Sahra Altı Afrika’yı perişan etti. Yıllardır, etkili bir sıtma aşısı bulmayı umuyorduk. Ancak şimdi ilk kez, yaygın olarak önerilen bir aşımız var” dedi.

Pilot uygulama kapsamında aşının 2019’dan bu yana Gana, Kenya ve Malavi’de denendiği kaydedildi.