İran, ABD Donanması’na ait bir gemiyi kovaladığını öne sürdü

İran devlet televizyonu, Devrim Muhafızları’na ait sürat teknelerinin Basra Körfezi’nde ABD Donanması’na ait bir gemiyi takip ettiğini gösteren 65 saniyelik görüntüler yayımladı.

Körfez suları, özellikle de stratejik Hürmüz Boğazı, geçtiğimiz yıllarda ABD ve İran donanma gemileri arasında sık sık gerginliklere sahne oldu. Böyle bir olay en son mayıs ayında rapor edildi.

İran devlet televizyonu, söz konusu görüntülerin Devrim Muhafızları’nın Umman Denizi ve Körfez’deki ABD ve yabancı güçler karşısında gücü ve tam kontrolünü gösterdiğini ifade etti.

Ne zaman çekildiği açıklanmayan görüntülerde, bir kişinin Farsça “Kovalamaya devam edin” ve “Görüntü alın” dediği duyuldu.

İran, bu görüntüler hakkında ayrıntı sağlayan herhangi bir açıklama yapmadı.

Söz konusu görüntüleri yorumlayan ABD’nin Bahreyn merkezli 5. Filo’su sözcüsü Komutan Timothy Hawkins, ise, son 48 saat içerisinde iki taraf arasında herhangi bir olumsuz olay kaydedilmediğini bildirdi.

ABD Donanması, mayıs ayında Hürmüz Boğazı’nda İran Devrim Muhafızları’na ait avcı botlarının ABD’ye ait gemilere yaklaşması sonucu uyarı ateşi açtı. Bunun üzerine Devrim Muhafızları ‘sorumsuz’ davranışından dolayı ABD Donanması’nı uyardı.

Şarku’l Avsat