İran: ABD yaptırımlarının kaldırılmasının doğrulanması müzakerelerin en önemli konusu olacak

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, nükleer anlaşmayı kurtarmak için yapılacak herhangi bir müzakerede İran’ın temel endişesinin, ABD yaptırımlarının kaldırılmasını doğrulamak olacağını söyledi.

Washington ve Tahran’ı, İran’ın uranyum zenginleştirme programını durdurmayı amaçlayan bir nükleer anlaşmaya yeniden uyumlu hale getirmeyi amaçlayan müzakereler, İbrahim Reisi’nin Haziran ayında İran Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ertelenmişti.

İran devlet medyasına göre, Abdullahiyan Suriye ziyareti sırasında İran’ın ABD ile dolaylı müzakereleri de içeren, dünya güçleriyle nükleer anlaşma müzakerelerine yakında döneceğini yineledi.

Abdullahiyan, “Elbette yakında Viyana görüşmelerine geri döneceğiz ve gözümüz Batılı tarafların taahhütlerinin yerine getirilmesi için doğrulama ve gerekli garantileri alma meselesinde olacak” dedi.

İranlı Bakan, Tahran’ın doğrulama ve izleme mekanizması açısından ne aradığına dair ayrıntı vermedi. Ancak İran, ABD yaptırımlarının kaldırılıp kaldırılmayacağını doğrulama ihtiyacı konusundaki endişesini defalarca dile getirdi.

Şarku’l Avsat