Suudi Arabistan ve Pakistan deniz kuvvetlerinin ortaklaşa düzenlediği “Deniz Meltemi-13” deniz tatbikatı tamamlandı. (SPA)

Suudi Arabistan ve Pakistan’ın “Deniz Meltemi-13” tatbikatı tamamlandı

Suudi Arabistan-Pakistan ortak deniz tatbikatı kapsamında hareketli ve sabit hedeflere gemilerden ve hava birimlerinden füze atışları yapıldı.

Arap Denizi’nin Pakistan kıyıları açıklarında, Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri ile Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri “Deniz Meltemi-13” isimli deniz tatbikatı sona erdi. Tatbikatın, iki ülkeyi ve halkı birbirine bağlayan tarihi ilişkin güçlendirilmesine katkı sağladığı belirtildi.

Tatbikatın komutanı Tuğamiral Sacir el-Anezi, tatbikata katılan Suudi Arabistan gemilerinin, iki ülkenin deniz birimleri arasında birçok farklı deniz operasyonu gerçekleştirdiğini belirtti. Tuğamiral El-Anezi, tatbikat kapsamında hava, su üstü ve yer altı harbi, elektronik harp, torpido harbi, deniz formasyonları, sürat teknelerinin taarruzuna karşı eğitim ve yelken yapan gemilerin güvertesinde çeşitli egzersizler gibi birçok eğitim ve faaliyet gerçekleştirdiklerini aktardı. Tatbikat, gemilerden ve hava birimlerinden orta ve uzun menzilli hedeflere füze atışları yapılarak tamamlandı.

Tuğamiral El-Anezi, tatbikatın belirlenen ve planlanan tüm hedeflere ulaştığını belirtti. Tatbikata Suudi deniz ve hava kuvvetlerinden katılan birimlerin, tatbikat sırasında gerçekleştirdikleri tüm operasyonlarda tatbikatın hedeflerine ulaşmak, kavram birliği sağlamak, deneyim alışverişinde bulunmak ve ortak becerileri geliştirmek gibi hususlarda yüksek profesyonellik sergilediğini aktardı. Arap Denizi’nde gerçekleştirilen tatbikat sayesinde Suudi Arabistan’ın Deniz Kuvvetleri ile Hava Kuvvetleri arasındaki koordinasyonun da artırıldığına dikkat çekti.

Tatbikatın dikkat çeken bir diğer yönü ise Suudi Arabistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Fahd el-Gufayli’nin tatbikata bizzat katılması, tatbikatın seyrini takip etmesi ve katılımcılarla buluşarak onları motive etmesi oldu.