ABD’de nükleer sırları yabancı bir ülkeye satmaya çalışan çift gözaltına alındı

ABD Adalet Bakanlığı, ABD Donanması’nda görevli bir nükleer enerji mühendisi ve eşinin, ülkenin nükleer sırlarını yabancı bir ülkeye satmaya çalıştıkları şüphesiyle gözaltına alındığına bildirdi.

Bakanlığa göre, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), geçtiğimiz Cumartesi günü Jonathan Toebbe ve Diana Toebbe’yi Atom Enerjisi Yasası’nı ihlal etme suçlamasıyla Batı Virginia eyaletinde gözaltına alındı.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, “Jonathan Toebbe (42), eşi Diana’nın (45) yardımıyla, neredeyse bir yıl boyunca, yabancı bir gücün temsilcisi olduğuna inandıkları bir kişiye nükleer enerjili savaş gemilerinin tasarımıyla ilgili ‘kısıtlı veriler’ olarak bilinen bilgileri sattı. Alıcı sandıkları kişi gerçekte gizli bir FBI ajanıydı” denildi.

İşi gereği nükleer güçle çalışan savaş gemileri hakkındaki ‘kısıtlı verilere’ erişimi olan Jonathan Toebbe, denizaltı nükleer reaktörleriyle ilgili hassas bilgiler içeren hafıza kartlarını, 100 bin dolar değerinde kripto para karşılığında karşı tarafa vermek için eşiyle işbirliği yaptı.

Açıklamaya göre, Jonathan Toebbe, 1 Nisan 2020’de yabancı bir hükümete ‘gizli bir ilişki kurmak için kısıtlı veri örneği’ içeren bir paket gönderdi.

Çift, daha sonraki aylarda verileri içeren hafıza kartlarını sakız kutuları ve sandviç içine gizleyerek, yabancı bir hükümetin temsilcisi gibi davranan FBI ajanına teslim etti.

Adalet Bakanı Merrick Garland, FBI’ı ‘planı engellemek ve failleri adalete teslim etmek’ için yürütülen başarılı operasyon nedeniyle övdü.

Çiftin 12 Ekim’de Batı Virginia’da mahkemeye çıkması bekleniyor.

Şarku’l Avsat