ABD nükleer denizaltısı USS Georgia

ABD’li General Del Toro: Çin, bizimle rekabet edebilecek donanma yeteneklerine sahip

General, 4 faktörlü bir strateji belirlerken yeni teknolojiye yatırım yapma ihtiyacını vurguladı.

ABD Deniz Kuvvetleri Sekreteri General Carlos del Toro, Çin’in ABD deniz gücüne ‘ciddi şekilde meydan okur’ hale geldiğini ifade ederek ülkesinin deniz üstünlüğünü sağlamak için planlama ve yatırım yapma çağrısında bulundu.

General Carlos del Toro, ABD Donanmasının yeni stratejisiyle ilgili olarak 4 faktörlü bir strateji belirledi. General, bu 4 faktörün Çin’in yükselen askeri rekabet gücüne odaklanma, iklim değişikliği, koronavirüsle mücadele ve kültürel değişim olduğunu belirtti.

ABD Askeri Komutanlığı, Avustralya, Tayvan, Japonya ve Hindistan gibi bölge ülkeleriyle birçok ittifakın yanı sıra askeri ve ekonomik anlaşmalar imzalayarak Çin’in Pasifik bölgesindeki ilerlemesine karşı koymaya çalışıyor. General Del Toro, bu 4 stratejik faktöre dair planlamanın ve bütçenin hızla belirlenmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Del Toro, “Çin Halk Cumhuriyeti, mücadele stratejilerimizde ve yatırımlarımızda karşı koymayı planlamamızı gerektiren ciddi bir meydan okuma sunuyor. Belki de ilk kez, bizimkilere rakip olabilecek deniz yeteneklerine sahip ve bunu, agresif bir şekilde ABD’nin ve ortaklıklarının çıkarlarına meydan okumak için kullanacak stratejik bir rakibimiz var” dedi.

Savunma Bakanlığı’nın talimatı ile Kongre’nin onayına sunulan 768 milyar dolarlık 2022 bütçesi çerçevesinde ABD Donanması yeni bir strateji belirliyor ve eski teknolojilerin yerine yeni teknolojiler kullanarak çalışma alanında yeni kavramlar ve yetenekler geliştiriyor.

Yeni strateji, daha fazla geminin satın alınmasından ve inşasından açıkça bahsetmese de, donanmanın küresel konumunun genişletileceğini ve devam eden mobil operasyonların güçlendirileceğini ortaya koyuyor.

General Carlos Toro, “Bir yandan Hint-Pasifik’teki artan sorumluluklarımızı yerine getirmek için ek kaynaklar ararken diğer taraftan da bir dizi potansiyel tehdide karşı gelecekteki deniz üstünlüğümüzü güvence altına almak için mevcut kaynaklarımızı geliştirmek adına zor kararlar alacağız. Ayrıca, rekabet aşamasından kriz aşamasına veya gerektiğinde çatışma aşamasına etkin bir şekilde geçebilmemiz için denizdeki konumumuzu ön plana çıkarmamız da gerekecek” açıklamasında bulundu.

Del Toro, yönetimin bazen zor ve bazen popüler olmayan seçimler yapması gerekeceğini, Çin’e karşı koymak için dünya çapındaki yeteneklerine öncelik verirken diğer taraftan da verimliliği ve tasarrufları artırmanın yollarını bulmak zorunda kalacağını kaydetti.

Pentagon, dünya çapında askeri güçlerin ve kaynakların nerede yeniden konumlandırılacağını gösterecek yeni konuşlandırma merkezleriyle ilgili incelemesini henüz yayınlamadı.

Hudson Enstitüsü’nde askeri stratejist olan Brian Clark, “Uzun süredir daha küçük düşmanlarımız oldu. ABD’nin hakimiyetinin geçmişte kaldığını düşünüyorum” dedi. Defence One isimli internet sitesindeki makalesinde Clark, “Çin’le yüzleşmek, yaratıcı olmanızı ve yeni caydırıcılık yolları bulmanızı gerektirir. Irak’a, Afganistan’a veya Kosova’ya karşı yaptığımız gibi, yalnızca güçlü bir orduya güvenemezsiniz” açıklamasında bulundu.

Şarku’l Avsat