Körfez İşbirliği Konseyi ve Arap Birliği arasında Kahire’de düzenlenen mutabakat zaptı imza töreni (Körfez İşbirliği Konseyi)

Körfez İşbirliği Konseyi ve Arap Birliği’nden iş birliği

Körfez İşbirliği Konseyi ve Arap Birliği’nden yeni krizlere karşı iş birliği

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Arap Birliği, iki örgüt arasındaki iş birliğini, koordinasyonu ve fikir alışverişini geliştirmeyi amaçlayan bir mutabakat zaptı imzaladı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, imzalanan mutabakat zaptının 1992 tarihinde imzalanan zaptın güncellenmiş hali olduğunu açıklayarak KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacref’e mutabakatının geliştirilmesine önderlik ettiği için teşekkür etti.

Hacref, jeopolitik zorluklar ve iklim değişikliği ile mücadele etmenin yanı sıra iki örgüt arasındaki iş birliğini siber güvenlik ve yapay zeka başta olmak üzere tüm alanlarda geliştirmek için Arap ülkelerinin ve örgütlerinin bir araya gelmesinin önemine işaret etti.

Şarku’l Avsat’ın yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre yapılan açıklamada Arap ülkelerinin güvenliğini sağlama konusunda ortak eyleme geçebilmek için KİK’in koordinasyon gücünün önemine dikkat çekildi.

Hacref, bölgedeki değişikliklere ayak uydurmak ve yeni zorluklar ile başa çıkmak için taraflar arasında önceden imzalanan mutabakat zaptının gözden geçirilmesi, anlaşmaya varılan kısımların tercüme edilmesi için bir takip mekanizması kurulması gerektiğini ifade etti.

Şarku’l Avsat