Suudi Arabistan ve Yemen Başsavcıları bir araya geldi

Suudi Arabistan ve Yemen Başsavcıları yargı iş birliğinin güçlendirilmesi için bir araya geldi

Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el-Muceb ve Yemenli mevkidaşı Dr. Ahmed el-Musai uluslararası yargı iş birliğinin güçlendirilmesi ve yargı kadrolarının eğitim ve yeterlilik konularını görüştü.

Şarku’l Avsat’ın Yemen resmi haber ajansı SABA’dan aktardığı habere göre, Dr. Musai, iki ülke arasındaki uluslararası yargı iş birliğinin etkinleştirilmesinin önemini ve iki yargı sistemi arasında bölgesel ve ikili anlaşmalar çerçevesinde koordinasyon ve düzenlemelerin gerekliliğini vurguladı.

Yemen Başsavcısı Musai, 2014’te Husilerin düzenlediği askeri darbeye sonrası Yemen Cumhuriyet Başsavcılığı’nın deneyimlerini, hukuki çalışmaların otomasyonu ile kamu fonları ve hapishanelerle ilgili soruşturmalardan oluşan birçok konuyu inceledi. Musai’ye göre Cumhuriyet Savcılığı ve yargı da dahil olmak üzere devlet kurumları bu süreçte sistematik olarak Husiler tarafından yok edildi. Buradan hareketle Musai, Suudi Başsavcılığının elektronik sistem, otomasyon geliştirme konusundaki deneyimine övgüde bulundu.

Suudi Arabistan Başsavcısı Muceb ise Yemen heyetinin ziyaretini memnuniyetle karşıladı. Söz konusu toplantının iki ülkenin adli makamları arasındaki güçlü koordinasyonun bir neticesi olduğuna işaret eden Muceb görüşmenin verimli geçtiğini ve iki ülkenin yargı organlarını ilgilendiren pek çok önemli konunun müzakere edildiğini belirtti.

Şarku’l Avsat