Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü yetkilisi, Tigray hakkındaki yorumları nedeniyle Etiyopya’dan çekildi

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Etiyopya Misyon Şefi Maureen Achieng’i, üstleri tarafından ötekileştirilmekten şikayet ettiği ve Tigray bölgesinde isyancıların yanında yer almakla suçladığı ‘izinsiz röportajlar’ verdiği gerekçesiyle idari izne çıkardı.

Geçtiğimiz hafta Achieng ve başka bir üst düzey BM yetkilisi ile yapılan uzun bir röportaj internette yer aldı.

Bu röportajlar, Addis Ababa’nın Tigray Halk Kurtuluş Cephesi’ne (TPLF) karşı yürüttüğü savaşı savunan yazar olan Jeff Pearce’e verildi.

Uluslararası Göç Örgütü’nün Etiyopya Misyon Şefi Achieng, söz konusu röportajda BM yetkililerini geçen Kasım ayında savaş patlak verdikten sonra Etiyopya hükümetini eleştirmekle suçladı.

Ayrıca, TPLF’yi ‘kötü’ ve ‘acımasız’ olarak nitelendirerek, bir daha Tigray’a geri dönmeyeceğine dair umudunu dile getirdi.

Röportajın ortaya çıkmasının ardından Achieng, geçen hafta meslektaşlarına gönderdiği ve haber ajansları tarafından da görülen dahili bir notta, röportajın gizlice kaydedildiğini öne sürerek, durumdan son derece rahatsız olduğunu vurguladı.

Ancak internette paylaşılan röportaj, görüşmenin kaydedildiğinin röportaj verenler tarafından bilindiğini kanıtlıyor.

IOM genel müdürü Antonio Vitorino, konuya ilişkin açıklamasında, “Ses kayıtlarında bir yetkilimize atfedilen görüşler, IOM’nin ilke ve değerlerine uygun değildir ve hiçbir şekilde IOM’nin tutumunu ifade ettiği düşünülmemelidir” dedi.

Achieng’e ismen atıfta bulunmayan Vitorino, söz konusu kişinin derhal geri çağrıldığını ve soruşturma süresince idari izne çıkarıldığını bildirdi.

IOM Doğu Afrika ve Afrika Boynuzu Bölge Direktörü Muhammed Abdiker ise verdiği bir demeçte, röportajın IOM’nin değerleri ve davranış kurallarını ihlal ettiğini söyledi.

Abdiker, “Tüm çalışmalarımızda tarafsız olmaya çalışıyoruz. Bir çatışmada taraf tutmuyoruz” diyerek, Achieng’in yorumlarının Tigray da dahil olmak üzere sahadaki personel için güvenlik endişelerini artırdığını sözlerine ekledi.

Şarku’l Avsat