Umman Sultanı Heysem bin Tarık (Umman Haber Ajansı)

Umman Sultanı ulusal acil durum fonu kurulacağını duyurdu

Umman Sultanı Heysem bin Tarık, Şahin Kasırgası’nın geride bıraktığı zararın ve kayıpların üstesinden gelinmesi amacıyla ulusal bir acil durum fonu kurulacağını duyurdu. Bakanlar Kurulu’nu zararın ve kayıpların değerlendirilmesi ve mümkün olan en kısa sürede vatandaşlara yardım sağlanması çağrısında bulundu. Umman Sultanı açıklamasında kurulun çalışmalarını doğrudan denetleyeceğini vurguladı.

Şahin Kasırgası, saatte 120 ila 150 kilometre arasında değişen şiddetli rüzgarlar ve aşırı yağışlarla sele neden oldu. Sel sebebiyle binlerce kişi kıyı bölgelerinden tahliye edilirken başkente kadar ulaşan yağışlar Maskat sokaklarını sular altında bıraktı.

Umman Sultanı televizyon kanallarından yayınlanan konuşmasında, mümkün olan en kısa sürede yardım sağlanması için vatandaşların mülklerinin uğradığı zararın değerlendirilmesi için bakanları göreve çağırdı. İlgili devlet kurumlarını da çalışmaları kolaylaştırmaya ve iş birliğine davet eden Sultan Tarık denetimleri bizzat yapacağını söyledi.

Umman Sultanı, acil durum fonunun tropik kasırganın etkilerinin ortaya çıkarılmasını hızlandırmak ve felaketten etkilenen vatandaşların mağduriyetini gidermek için kurulacağını belirttiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz özellikle Kuzey ve Güney el Batina valilikleri iklim koşullarına maruz kaldı. Çok sayıda vatandaş ve bölge sakini yaşamını yitirdi. Vatandaşların mülklerinde ve altyapısında büyük maddi kayıplar meydana geldi.”

Açıklamasında, Ummanlıların uyum ve iş birliğini de değerlendiren Sultan Tarık, vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için ilgili makamlar tarafından sürekli bir biçimde yürütülen ulusal çabaların destekleneceğini kaydetti.

Heysem bin Tarık,  hayatın normale dönmesi ve kasırgadan etkilenenlerin temel yaşam gereksinimlerinin karşılanmasının bu aşamada kendileri için öncelik olduğunun altını çizerek hasarlı altyapı ağlarının restorasyonuna hak edilen özeni vereceklerini vurguladı.

Uman Sultanı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İlgili makamlar çalışmalarına başladı. Tüm devlet kurumları kendi aralarında iş birliği yaparak tek bir sistem olarak çalışmalı. Görev ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirmek ve çalışma temposunu hızlandırmak için her yerde bu aziz vatanın halkına hizmet etmek gerek. Bakanlar Kurulu bunun gerçekleşmesini sağlamalı.”

Umman Sultanı, kasırga sonrası ülkesiyle dayanışma mesajları ileten tüm dost ve kardeş ülkelerin liderlerine de teşekkür etti.

Ayrıca felaket sonrasında üstlendikleri rolden dolayı tüm devlet, özel ve sivil kurumların rolüne övgüde bulunan Umman Sultanı, özellikle Umman Ulusal Acil Durum Yönetimi Komitesi, Silahlı Kuvvetler, Umman Polisi, güvenlik birimleri, vatandaşlar, özel şirketler, sivil toplum kuruluşları ve gönüllü ekiplerin gerçek bir vatanseverlik örneği gösterdiğini söyledi.

Şarku’l Avsat