Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani (Şarku'l Avsat -Arşiv)

Yemen Enformasyon Bakanı İryani, Abdiye’de yaşanan insani felaket konusunda uyardı

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, İran destekli Husi milislerin Marib vilayetine bağlı Abdiye ilçesinin yaklaşık bir aydır kuşatma altında tutmalarının yol açtığı insani felaket konusunda uyarıda bulundu. İryani, ilaç ve tıbbi malzeme stokunun tükendiğini, bölgede bulunan tek hastanedeki yakıtın bitmesiyle ve elektrik kesintisi nedeniyle ekipmanların çalışmadığını bildirdi.

Bakan İryani, ilçedeki sağlık  kaynakların yaptıkları açıklamalarda Husilerin bölgedeki evlere ağır ve orta ağırlıkta silahlarla ateş açtığını, aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu 160 sivilin yaralandığını aktardığını söyledi.

İryani, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Terörist Husi milisleri, Şaab el-Cena, Derb el-Haba, El- Nemsiye Mezud, Şeybu Halifeh, El-Melah, Rakbe, Semde, Garye, Haydel Ahmar, Cedide, Makne, Hakl, Halile, Vadi El-Akta ve Safire köylerindeki 500’den fazla evi hedef aldı. Keskin nişancılar Hacla, Mezud ve El-Nemsiyeh köylerine saldırılarına devam ediyor. Husi milislerinin Abdiye bölgesinde sivillere karşı işlediği savaş suçları ve gerçekleştirdikleri soykırım karşısında Birleşmiş Milletlerin ve ABD elçilerinin sessizliğine şaşırıyoruz. Yaralıların ve hastaların tahliyesi, tıbbi yardım geçişi için kuşatmanın kaldırılması ve güvenli bir koridor oluşturulması için çağrıda bulunuyoruz.”

Yemen Enformasyon Bakanı, Husi milislerin on binlerce sivilin yaşadığı bölgeyi kuşatmasının, halkın açlıktan ölmesi ve düzgün bir hayat sürmesini engellemesinin savaş suçu olduğunu vurguladı. Uluslararası toplumu söz konusu durumu kınamaya çağırdı. Bakan, ayrıca Husi milislerin insanlığa karşı işledikleri suçlar nedeniyle terör örgütü olarak sınıflandırılmasını ve yargılanmasını talep etti.

Şarku’l Avsat