ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price

ABD, Lübnan’da gerilimin düşürülmesi çağrısında bulundu

ABD, Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin, Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan yargıç Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle dün düzenlediği gösteri sırasında ateş açılması sonucu çok sayıda kişinin öldürülmesi ve yaralanmasının ardından gerilimin düşürülmesi için çağrıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price gazetecilere verdiği demeçte “Lübnanlı yetkililere sükunet ve gerilimi azaltma çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Washington, yaşanan şiddet olaylarında sorumlunun kim olduğunu belirtmezken, ancak Price açıklamalarında, ülkesinin terörist gruplar listesinde yer alan Hizbullah’a eleştiride bulundu.

Price, “Lübnan’daki demokrasinin geleceği, halkın zor sorunlarla baş etmede hukukun üstünlüğüne güven duymasına bağlı. Yargıçlar Hizbullah kaynaklı şiddet, tehdit ve yıldırma operasyonlarından uzak durmalı” dedi.

Şii Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin, yargıç Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle dün düzenlediği gösteri sırasında ateş açılması sonucu 6 kişi öldü, 32 kişi ise yaralandı. Bitar’ın ofisinin bulunduğu Adalet Sarayı’na doğru yürüyüşe geçen göstericiler Et-Tayyuna mevkiine geldiği sırada bazı binalardan üzerlerine ateş açıldı.

Şarku’l Avsat