Lübnan: Tayyuna’daki çatışmaların düğümünü çözmek için yoğun temaslar yürütülüyor

Lübnan kaynakları, son birkaç saatte bir dizi yoğun siyaset ve güvenlik temaslarına tanık olunduğunu açıkladı. Görüşmelerde, tarafsız ve şeffaf bir soruşturmaya duyulan ihtiyaç vurgulanırken, Tayyuna bölgesinde yaşananların açıklığa kavuşturulmasının gerekliliğine de odaklanıldı.

Gündemdeki ilk düğümü, Emel Hareketi ve Hizbullah olmak üzere Şii ikilinin, geçen yıl Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın yargıç Tarık el-Bitar tarafından soruşturulmasının reddetmesi temsil ediyor. Bu durum iki tarafın destekçilerinin Pperşembe günü gösteriler için sokaklara çıkmalarına ve Tayyuna bölgesindeki kanlı olaylara yol açtı. Tayyuna bölgesi, 1975’te savaşın ilk kıvılcımın çıktığı Şiyah ve Ayn el-Remmaneh’i birbirinden ayırdığı için hassas bir noktada bulunuyor.

Krizi çözme çabaları, Tayyuna’da neler olduğunun ortaya çıkarılmasının yanı sıra 7 kişinin ölümüne, 30’dan fazla kişinin yaralanmasına neden olan sorumluların belirlenmesine odaklanıyor. Buna paralel olarak hükümetin, Emel Hareketi ve Hizbullah’ın kendilerini hedef aldığı ithamında bulundukları yargıç Tarık el-Bitar’ın dosyadan alınması talebi konusunda da bir çıkış bulması gerekiyor. Aksi takdirde Şii bakanların hükümet toplantılarına katılımlarını askıya alacakları bildiriliyor. Durum böyle olursa, ekonomik çöküşü durdurma girişimleri duracak, Maliye Bakanı’nın da Şii olduğu için Uluslararası Para Fonu ile görüşmeler aksayacak zira Maliye Bakanı’nın katılımı olmadan Uluslararası Para Fonu ile çalışmalara devam etmek mümkün değil.

İki Şii taraf, Lübnan Kuvvetleri Partisi’ni göstericilere pusu kurmak, keskin nişancı yerleştirmek ve 7 kişinin ölümüne neden olmakla suçlarken, parti lideri Samir Caca bu iddiaları reddetti. Caca Cuma akşamı katıldığı bir televizyon kanalında, parti tarafından Çarşamba günü düzenlenen bir toplantıda, Hizbullah’ın Yargıç el-Bitar’ı görevden alma çabalarının başarılı olması halinde uygulanabilecek seçeneklerin tartışıldığını söyledi. Caca toplantı sırasında, üzerinde anlaşmaya varılan seçeneğin, yalnızca genel bir grev çağrısı yapmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat