Hizbullah milletvekili Beyrut’ta yaşananları ‘katliam’ olarak nitelendirdi

Lübnan’da Hizbullah’a bağlı milletvekili Hasan Fadlallah, geçtiğimiz Perşembe günü başkent Beyrut’ta göstericilere ateş açılmasını ‘katliam’ olarak nitelendirdi ve sorumlulardan hesap sorulmasını istedi.

Hizbullah ve Şii Emel Hareketi destekçilerinin, Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan yargıç Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle geçtiğimiz Perşembe günü düzenlediği gösteri sırasında ateş açılması sonucu 7 kişinin hayatını kaybetmiş, 32 kişi de yaralanmıştı.

Hizbullah’a yakın el Meyadin kanalına göre, Fadlallah konuya ilişkin bugün yaptığı açıklamada, “Suçluların yaptığı bir katliam ve bunun önemli sonuçları olacak. Planı yapan ve ateş açanlar da dahil en tepeye kadar hesap sorulmalıdır” dedi.

Söz konusu şiddet, ülkenin 1975-1990 arasında tanık olduğu yıkıcı iç savaşın anılarını geri getirdi.

Hristiyan ve Şii Müslüman mahalleleri arasındaki sınırda patlak veren şiddet, silahların yaygın olduğu ve ekonomik çöküşle boğuşan bir ülkede istikrar konusunda korkuları körükledi.

Hizbullah, ölümlerle sonuçlanan olaydan Hristiyan Lübnan Güçleri Partisi’ni sorumlu tuttu, ancak parti lideri Samir Caca suçlamaları reddetti.

Şarku’l Avsat