ABD'nin Yemen Elçisi, Cumartesi günü Marib Valisi Sultan el-Arade ile online görüşme gerçekleştirdi (Twitter)

Husiler Yemen’de savaş suçlarına devam ediyor

Husiler Marib’in Abdiyye ilçesinde yaralıların tedavilerini engelliyor, sivillerin mülklerini yağmalıyor

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, sivilleri kurtarma ve Yemen Ulusal Ordusu’nu destekleme çabaları kapsamında Güney Marib’deki Husi unsurlarını hedef almayı sürdürdü. Meşru Yemen hükümeti ve insan hakları örgütleri ise Husi milislerinin yaralıları tasfiye etmek, sivilleri kaçırmak ve mülkleri yağmalamak gibi işkence eylemleri gerçekleştirmekle suçladı.

Arap Koalisyonu, son 24 saat içinde Abdiyye ve çevre ilçelerde milis unsurları ve araçlarını hedef alan 41 operasyon gerçekleştirdiğini, bu kapsamda en az 165 terörist unsurun öldürüldüğünü, 10 silahlı aracın ise imha edildiğini bildirdi. Husilerin sivillere yönelik terör saldırılarını sürdürdüğü, tıbbi yardımın hastalara ulaşmasını engellediği de ekledi.

Arap Koalisyonu, Cumartesi günü ise Abdiyye ilçesinde son 24 saat içinde düzenlediği 32 operasyonda Husilere ait 11 askeri aracın imha edildiğini, 160’tan fazla teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı.

Sivilleri İran destekli milislerin ihlallerinden korumak için Yemen Ulusal Ordusu’na verdiği desteğin devam ettiğini doğrulayan Arap Koalisyonu, Husi milislerin köy ve kasabalarda sivillerin hayatlarını füzeler ve uyguladığı kuşatmalarla tehdit etmeye devam ederek uluslararası hukuku ihlallerinin sürdürdüklerine dikkat çekti.

Şarku’l Avsat’a konuşan saha kaynakları, yaklaşık bir aydır kuşatma altında tuttukları Abdiyye sakinlerini taciz etmeye devam eden Husi milislerin her türlü silahı kullanarak ilçe merkezini ve birçok köyü bastığını belirtti. Çok sayıda evi bomba döşeyerek yıkma, yaralıların tedavisini engelleme, mülkleri yağmalama ve özel evleri basma girişiminde bulunan Husiler, onlarca kişiyi bilinmeyen bölgelere götürdü.

Yemen Enformasyon Kültür ve Turizm Bakanı Muammer el-İryani, milislerin Abdiyye’de sivillere karşı savaş suçları ve soykırım işlemeye devam ettiğini doğruladı. Resmi açıklamada bulunan İryani, ilçe merkezine baskın düzenleyerek 18 köyü kuşatıp bombalayan milislerin saha infazları, yaralıların tasfiyesi, ev ve devlet binalarının bombalanması, dükkanların ve buradaki tek hastane teçhizatlarının yağmalanması gibi eylemler gerçekleştirdiğinden bahsetti. Bakan aynı zamanda, “Yüzlerce aile, ilçe merkezinden milislerin kontrolü dışında olan kuşatılmış köylere göç etmeye çalışırken verileri ise terörist Husi milislerin köylerin ve vatandaşların evlerinin bombalayarak 6 köyün tamamen yok olmasına neden olduğunu doğruluyor. Terörist Husi milisleri, yaklaşık bir aydır acımasız bir kuşatma yürütmeleri ve baz istasyonlarını bombalamaları ardından basının tüm imkanlarının kesilmesine neden olan bir medya karartması altında Abdiyye ilçesi sakinlerine karşı bu vahşi suçları işledi” ifadelerine başvurdu.

Bakan İryani, Husi milislerinin kadın, çocuk ve yaşlılar da dahil olmak üzere Abdiyye bölgesinde yaşayanlara yönelik misilleme, öldürme, kuşatma ve aç bırakma eylemlerini savaş suçları, soykırım ve insanlığa karşı suçlar olarak nitelendirerek bunların uluslararası toplum ve tüm insanlık için utanç kaynağı olduğunu söyledi.

Husilerin Abdiyye bölgesine yönelik düşmanca saldırıları ve kuşatmaları, yerel ve uluslararası düzeyde kınama ile karşılandı. Yemenli resmi kaynakların belirttiğine göre cumartesi günü Marib Valisi Sultan el-Arade ile online görüşme gerçekleştiren Yemen Özel Temsilcisi Timothy Lenderking, Husi milislerin Marib, Şabva ve el-Beyda’ya yönelik son hareketlerini kınayarak bu askeri operasyonların durdurulması gerektiğini vurguladı.

SABA’nın haberine göre Arade, Husi milislerinin 2015 yılından bu yana valiliğe saldırdıklarını, bunu bazı saha kazanımları elde etmek amacıyla en az iki yıldır yoğunlaştırdıklarını söyledi. Yerinden edilmiş milyonlarca insanın bulunduğu valilikte Husilerin sivillere karşı işlediği suçlara ve insani ihlallere de değinen Arade, şöyle söyledi:

“Bu gerilim, Husi milislerinin barışa inanmadığını, uluslararası toplumun barış ve savaşın sona ermesi çağrılarına önem vermediğini teyit ediyor. Aslında savaş ve barış kararı ona ait değil; bu karar milislerin başını çeken İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah liderlerine ait. Bunların başında şu anda başkent Sana’da bulunan Devrim Muhafızları liderleri Hasan İrlu geliyor. Abdiyye sakinlerinin Husi milisleri tarafından kuşatma altında soykırıma maruz kalması, uluslararası toplumun bu milisleri terörist grup olarak sınıflandırma ve liderlerini uluslararası mahkemelerde yargılama yönünde sağlam bir duruş ve cesur kararlar almasını gerektiriyor.”

Söz konusu kaynaklar ise “Yemen Özel Temsilcisi Lenderking, Husi milislerin Marib ve Abdiyye’ye yönelik askeri saldırısını durdurması, sivillerin, ilaçların ve sağlık personelinin temel ihtiyaçlarının girişi için güvenli koridorların hızla açılması gerektiğini vurguladı. Lenderking, Marib’de sivillerin ve yerinden edilmişlerin kasıtlı bir şekilde balistik füzelerle hedef alınmasını kınayarak bunun failleri adalet için uluslararası hesap verebilirliğe maruz bırakmayı gerekli kıldığını söyledi. Aynı zamanda sivilleri çatışmadan ve hedef alınmaktan kurtarmanın gereğini vurguladı” ifadelerine başvurdu.

Şarku’l Avsat