Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan (Arşiv)

Lübnan Müftüsü, ‘iç savaşın başını hatırlatan intihar yolu’ konusunda uyardı

Lübnan Müftüsü Şeyh Abdullatif Deryan, geçtiğimiz günlerde Tayyuna bölgesinde yaşananları ‘yüz kızartıcı, aşağılayıcı ve ayıp’ olarak nitelendirerek, ‘iç savaşın başını hatırlatan bir intihar yolu’ konusunda uyardı.

Lübnan resmi haber ajansı NNA’ya göre, Müftü Deryan, Mevlid-i Nebi vesilesiyle yayınladığı mesajında, “Fikir ayrılığı meşrudur, ancak sebep ne olursa olsun sokakta çatışmak kabul edilemez ve yasaktır. Çözüm de, özellikle başkent Beyrut’ta sokaklarda silah kullanıp insanları öldürerek değil, barışçıl yollarla sağlanır” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlığın, Lübnan’da herhangi bir bölgede yaşayan herkes için meşru bir hak olduğunun altını çizen Deryan mesajına şöyle devam etti:

“Hiç kimse silahları birbirinin yüzüne doğrultmamalı. Çünkü bu, kimsenin uyandırmasına izin vermeyeceğimiz mezhep çatışmasının alevlenmesine zemin hazırlıyor. Biz Lübnan’da kendi yasaları, anayasası, yargısı, ordusu ve güvenlik güçleri olan bir devletiz.”

Büyük ulusal meselelerin siyasallaşması ve mezhepçiliğin tehlikeleri konusunda uyaran Deryan, “Aklı başında hiçbir Lübnanlı intihar yoluna girmemeli, anayasa, bir arada yaşama ve sivil barış konusunda ısrar etmelidir” şeklinde çağrıda bulundu.

Hizbullah ve Şii Emel Hareketi destekçilerinin, Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan yargıç Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle geçtiğimiz Perşembe günü düzenlediği gösteri sırasında ateş açılması sonucu 7 kişinin hayatını kaybetmiş, 32 kişi de yaralanmıştı.

Şarku’l Avsat