Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Baha, Cevf ve Cizan’ın Kalkınması İçin Stratejik Ofisler’in açıldığını duyurdu

Suudi Arabistan’da ‘Baha, Cevf ve Cizan’ın Kalkınması İçin Stratejik Ofisler’ açıldı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Yardımcısı, Ekonomik ve Kalkınma İşleri Konseyi Başkanı Muhammed bin Selman, Baha, Cevf ve Cizan’ın Kalkınması İçin Stratejik Ofisler’in açılarak faaliyete geçtiğini duyurdu.

Stratejik Ofisler, üç bölgenin her birinin sunduğu rekabet avantajlarından maksimum fayda sağlama amacı ile kalkınma ajansları kurulmasının çekirdeğini oluşturacak. Bununla birlikte özel sektör katılımını çeken güçlü bir yatırım ortamının gelişmesini sağlayacak.

Veliaht Prens, istisnasız tüm bölgeleri geliştirmek amacıyla kalkınma ajansları veya stratejik ofislerin bulunmadığı diğer bölgelerde de Stratejik Ofisler’in kurulacağına dair güvence verdi.

Bu Stratejik Ofisler, o bölgelerdeki kalkınmanın tüm bileşenlerine önem vererek, her bölgenin sahip olduğu kalkınma bileşenlerinden en yüksek faydayı elde etmek için yatırım yapmaya ve bunları ekonomiyi destekleyen unsurlara dönüştürmeye odaklanacak.

Stratejik Ofisler’in kurulması, Veliaht Prens’in 2030 Vizyonu hedeflerine uygun olarak her bölgenin benzersiz rekabet avantajlarını en üst düzeye çıkardığı, ülke genelinde kapsamlı ve sürdürülebilir kalkınma yaratma vizyonu kapsamında geldi.

Sonuç olarak bu, farklı bölgelerdeki vatandaşlar için iş fırsatları yaratırken, yaşam kalitesini yükseltecek, temel hizmetleri iyileştirecek ve altyapıyı iyileştirecek.

Suudi Arabistan’ın en önemli turistik bölgelerinden biri olan Baha, çok sayıda orman içeriyor. Ragdan Ormanı ile Kima ve Şukran parklarına sahip olmasıyla ünlü olan bölge, aynı zamanda birçok antik köy ve kaleye de ev sahipliği yapıyor.

Cevf ise, Arap yarımadasındaki Paleolitik döneme kadar uzanan en eski yerleşim yerlerinden birine ev sahipliği yapıyor.  Bölge, bol su kaynaklarına sahip verimli toprakları içerdiğinden ‘Krallığın yemek sepeti’ olarak biliniyor. Zeytinyağı üretiminde lider olan bölgede, yerel zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 67’si üretiliyor.

Son olarak Cizan, lojistik ve tarım da dahil olmak üzere birçok ekonomik sektörde büyük umut vaat ediyor. Bölge, ülkenin en önemli turistik yerlerinden biri olan Farasan Adaları ve Kızıldeniz kıyısındaki üçüncü büyük liman olarak kabul edilen Cizan Limanı’na ev sahipliği yapıyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, geçtiğimiz ay sonunda Asir Bölgesi Geliştirme Stratejisi’ni başlattı.

Strateji, Asir’in yüksek zirvelerinde hayati projeleri finanse etmek, bölgeyi yıl boyunca küresel bir destinasyon haline getirmek ve sosyo-ekonomik büyümeye katkıda bulunmak için 50 milyar riyallik (13,3 milyar dolar) bir yatırımla bölgede kapsamlı, benzeri görülmemiş ve sürdürülebilir bir kalkınma hamlesi gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Şarku’l Avsat