Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek’in geçtiğimiz ay gerçekleşen BM'nin yeni Yemen Özel Elçisi Hans Grundberg ile görüşmesi (SABA)

Yemen Dışişleri Bakanı, BM’nin Yemen Temsilcisi ile bir araya geldi

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek, dün (Pazar) Birleşmiş Milletler (BM) yeni Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile telefonda görüşerek Yemen’in Abdiye bölgesindeki sivillere saldırılarda bulunan Husi milislerini ve milislerin işlediği suçları görüştü.

Bakan Mübarek, Husilerin sivillere ve yaralılara karşı suç işlediklerini belirterek BM ve diğer uluslararası toplumu sorumluluk üstlenmeye, sivilleri kurtarmaya ve bölgede işlenen suçlara son vermeye çağırdı.

Bakan Mübarek yaptığı açıklamada milislerin barış niyetinde olmadığını belirtti. Mübarek, uluslararası toplumu Husi milislerinin saldırılarını durdurmaya, Yemen halkının acılarına son vermeye ve barış sürecini girmek için gerekli araçları kullanmaya çağırdı.

Hans Grundberg ise Yemen’de yaşanan şiddeti, savaşı ve insanların acılarının sona ermesini sağlayacak, Yemen’de ve bölgede güvenlik ve istikrarın yeniden inşa edilmesi için kapsamlı bir siyasi sürece girilmesinin önemini vurguladı.

Şarku’l Avsat