Yemen Dışişleri Bakanı: Uluslararası arenadan Abdiye olaylarına yönelik alınan pozisyon zayıf

Yemen Dışişleri Bakanı Mübarek, Uluslararası Göç Örgütü Yemen Misyonu Başkanı Rothensteiner ile bir araya geldi.

Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek,  İran destekli darbeci Husiler konusunda konumunu ‘zayıf’ olarak nitelendirdiği uluslararası toplumu, milislerin şiddeti durdurması ve ciddi bir barış sürecine girmesi için harekete geçmeye çağırdı.

Mübarek önceki gün Birleşmiş Milletler’in yeni Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg ile telefonda gerçekleştirdiği görüşmede,  Yemen’in Abdiye bölgesindeki sivillere saldırılarda bulunan Husi milislerin işlediği suçları ele aldığını bildirdi.

Yemen Dışişleri Bakanı, son iki gün içerisinde BM yetkilileriyle bulunduğu temaslarda Marib valiliğinde Husi milisler tarafından işlenen insan hakları ihlalleri ve savaş suçları hakkında bilgi verdiğini vurguladı. Mübarek, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Uluslararası arenadan Abdiye olaylarına yönelik alınan pozisyon zayıf” ifadesini kullandı.

Husi milislerinin sivillere ve yaralılara karşı birçok suç işlediğine işaret eden Mübarek, BM ve diğer uluslararası toplumu sorumluluk üstlenmeye, sivilleri kurtarmaya ve bölgede işlenen suçlara son vermeye çağırdı.

Bakan, BM Temsilcisi ile yaptığı görüşmede Yemen’deki siyasi duruma değinerek Husi milislerin savaş ya da barış konusunda herhangi bir karar vermediklerinin altını çizdi. Mübarek açıklamasında, uluslararası toplumu Husileri şiddeti durdurmaya ve Yemen halkının acılarına son verecek ciddi ve gerçek bir barış sürecine girmeye zorlamak için gerçek ve etkili baskı araçları bulmaya davet ettiği bilgisini verdi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Yemen Misyonu Başkanı Christa Rothensteiner de Mübarek ile gerçekleştirdiği görüşmede, örgütün Yemen’in çeşitli bölgelerindeki bazı faaliyetlerini ve planlarını gözden geçirdi, yerinden edilenlerin ve mültecilerin koşullarının korunmasına ve şartlarının iyileştirilmesine yönelik programlarını genişletme çabalarını ele aldı.

Diğer yandan Aidarous Zubaidi başkanlığındaki Güney Geçiş Konseyi dün Aden’de gerçekleştirilen toplantıda Arap Koalisyonu ülkelerini, Uluslararası Dörtlü’yü ve hükümeti, ekonomik durumun bozulmasını ve para biriminin çökmesini engellemek ve vatandaşlara sunulan hizmetlerin kalitesini artırmak için sorumluluklarını üstlenmeye davet etti. Ayrıca maaşların ödenmesi ve ülke ekonomisinin yeniden canlandırılması için harekete geçilmesi stendi. Açıklamada, genel çöküşün devam etmesi halinde karşılaşılacak zorlu koşulara dair uyarıda bulunuldu.