Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah

Kuveyt Emiri’nin çok yakında kapsamlı bir af çıkarması bekleniyor

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın, muhalefetle siyasi anlaşmazlığa son vermek için özellikle 2011’de Meclis’e baskın yapan sanıklar olmak üzere birçok eski milletvekili ve aktivisti kapsayan af kararnamesini çok yakında imzalayacağına dair beklentiler artıyor.

Konuya yakın kaynaklar, Emirlik affının onaylandığını ve çok yakında açıklanmasının umulduğunu söyledi.

Kuveyt Emiri, dün Ulusal Meclis Başkanı Marzuk el-Ganim ve Başbakan Şeyh Sabah Halid el-Hamad da dahil olmak üzere bir dizi istişare görüşmeleri gerçekleştirdi.

Ulusal Meclis’teki 40 milletvekili, kapsamlı ulusal uzlaşmanın ilk adımları olarak af yasasını onaylaması dün Emir’e çağrıda bulundu.

Milletvekillerinin konuya ilişkin yazılı açıklamasında, “Dünya ve bölgenin tanık olduğu değişiklikler ve büyük zorluklar, hepimizin farklılıkları bir kenara bırakıp tek bir aile ruhu içinde çalışmasını gerektiriyor” denildi.

Açıklamayı imzalayan milletvekilleri, af kararnamesi çıkarılmasının ‘kalıcı siyasi istikrar ve Meclis içi ve dışındaki tüm taraflar arasında yeni bir sayfa açmak’ için yapıcı işbirliğine yol açacağını vurguladı.

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf da, iktidara gelişinin birinci yıldönümü vesilesiyle geçtiğimiz ay yaptığı konuşmada, ülkede yasama ve yürütme makamları arasında ulusal bir diyalog çağrısında bulunarak, herkesi sorunları çözme ve engelleri aşma konusunda çalışmaya çağırdı.

Şeyh Nevvah, ayrıca yasama ve yürütme organlarına ‘vatandaşların hizmetinde ve ulusun gelişimini yükselterek farklılıkları ortadan kaldırmak, tüm sorunları çözmek ve bunu engelleyen nedenleri aşma’ yönünde talimat verdi.

Af kapsamında, sosyal medyadaki bazı aktivistlerin yanı sıra ‘Meclis Baskını’ davasında hapis cezasına çarptırılan bir grup eski milletvekili ve bazı vatandaşlara da yer verilmesi bekleniyor.

Kuveyt yargısı, 2017’de aralarında eski milletvekillerinin de bulunduğu 67 kişiyi hapis cezasına çarptırmıştı.

Meclis’te hükümet ile muhalefet arasında öne çıkan konulardan biri de af konusuydu.

İçişleri Bakanı Samer Ali Sabah es-Salem es-Sabah, birkaç gün önce Emirlik affının kurallarını belirlemek için bir komite atamıştı.

Af kapsamının 600’e yakın mahkumu kapsayacak şekilde genişletilmesi beklenirken, af bazılarının serbest bırakılmasını, bazılarının ise cezalarının hafifletilmesini ve para cezalarından feragat edilmesini içeriyor.

Kaynaklara göre, af kararları yolsuzluk ve kara para aklama davalarında önde gelen şüphelileri kapsamayacak.

Ayrıca ‘El-Abdali Hücresi’ davasında hüküm giymiş kişiler de dahil olmak üzere, devlet güvenlik davalarındaki sanıkları içermesine ihtimal verilmiyor.

Milletvekilleri Bedir el-Mulla, Hasan Cevher, Hamad Ahmed Ruheddin ve Muhanned Sayer Twitter hesaplarından yaptıkları paylaşımlar ile Kuveyt Emiri’ne teşekkür ederek, Kuveyt’in ulusal uzlaşma ile tarihi bir an yaşadığına vurgu yaptı.

Şarku’l Avsat