ABD hipersonik füze teknolojisini test ediyor

ABD, yeni silahların geliştirilmesi konusunda bilgi verecek hipersonik silah bileşeni prototiplerini test ettiğini duyurdu.

ABD Donanması tarafından yapılan açıklamada, çarşamba günü Virginia Wallops’taki bir NASA tesisinde yapılan üç testin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği ifade edildi.

Söz konusu açıklamada, “Bu test, gerçekçi bir çalışma ortamında gelişmiş hipersonik teknolojileri, yetenekleri ve prototip sistemleri gösterdi” denildi.

Öte yandan, ABD’nin Silahsızlanma Konferansı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Robert Wood, Çin’in ağustos ayında nükleer kapasiteli bir hipersonik füze denemesi yaptığına ilişkin haberlerle ilgili endişelerini dile getirdi.

İngiltere merkezli Financial Times gazetesinde geçtiğimiz hafta yer alan haberde, Çin’in yörüngeye hipersonik bir füze fırlatarak yeni bir uzay kabiliyetini test ettiği iddia edilmişti.

Ancak Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında haber hakkında sorulan soruya, “Bu bir füze değil, bir uzay aracıydı” diyerek yanıt vermişti.

Şarku’l Avsat