ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking (ABD Dışişleri Bakanlığı)

ABD’nin Yemen Temsilcisi Lenderking: Suudi Arabistan’ın güvenliğini önemsiyoruz

ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking ülkesinin Suudi Arabistan’ın güvenliğini önemsediğini açıkladı.

Şarku’l Avsat’ın Al Arabiya TV kanalından aktardığına göre kanalda yayınlanan röportajda Lenderking, “ABD yönetimi Suudi Arabistan’ın güvenliğini önemsiyor ve savaşı mümkün olan en kısa sürede bitirmek istiyor” dedi.

Lenderking, “Suudi Arabistan’da 70 bin ABD’li yaşıyor ve vatandaşlarımız Husi milisleri nedeniyle tehlike altında” ifadelerini kullandı.

ABD’nin İran’ın Husi milislerine silah sağlamasından dolayı endişe duyduğunu açıklayan Lenderking, “İran’ın Yemen’deki savaşın bitmesi için bir harekette bulunduğunu görmedim. BM Güvenlik Konseyi’nin Husileri kınaması Yemen’deki savaşı sona erdirme konusunda verdiğimiz sözleri ve uluslararası toplumu yansıtıyor. Uluslararası toplum, savaşın sona erdirilmesi konusunda geçmiş yıllara nazaran daha keskin bir halde” dedi.

Lenderking, Yemen’de yaşanan gelişmeler hakkında açıklamada bulundu. Yemen iç savaşı için askeri bir çözüm bulunmadığını vurgulayan Lenderking, Husi milislerinin Marib’te ilerlemesinin uluslararası toplumun isteklerine karşı olduğunu açıkladı ve ilerlemeyi büyük bir engel olarak nitelendirdi.

Lenderking, Yemen halkının sağlanan insani yardımın ülkeye girişine ve limanlardan ticari girişe izin vermek için Husilerin terör listelerinden çıkarılmasını istedi ve Yemen hükümetinin harekete geçmesi ve Yemen halkına ekonomik yardım sağlanması için çağrıda bulundu.

Şarku’l Avsat