WHO, Kongo’da yaşanan cinsel istismar skandalının ardından eylem planı başlattı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), çalışanlarının Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde cinsel istismar skandalına karışmasının ardından harekete geçti. Örgüt konuya dair yeni bir eylem planı hazırladı.

WHO, yüksek risk altında olan 10 ülkede yeni programlar başlatmak üzere ilk etapta 7,6 milyon dolar tahsis edileceğini duyurdu.

DPA’nın haberine göre yeni programlarla WHO, cinsel istismarın önüne geçmeyi amaçlıyor. Söz konu adım ile saldırgan tespit edilecek ve mağdurlara yardım edilecek. Program kapsamına alınan ülkeler arasında Afganistan, Yemen, Venezuela ve Güney Sudan da yer alıyor.

WHO’dan bir sözcü Cenevre’de yaptığı açıklamada çalışanların tetkik edilmesi için başta Kongo’nun Beni şehri olmak üzere ülkenin bazı bölgelerine eğitmenler gönderildiğini açıkladı.

Sözcü, cinsel istismar olaylarının önlenmesine yönelik verilecek eğitimin oldukça zorlu geçeceğini vurguladı.

Buna göre ekibe yeni katılanların cinsel istismarı katı bir biçimde önlemeye yönelik bir kurallar listesi imzalaması gerekiyor.

Geçen ay bağımsız bir komisyon tarafından yayınlanan rapora göre insani yardım çalışanları, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde görev yaptıkları sürede düzinelerce kadına ve erkeğe cinsel istismarda bulundular.

Komisyon, cinsel istismara uğrayan 63 kadın ve 12 erkekle bir araya geldi. 29 kadının hamile kaldığı belgelendi. Dokuz kadının da tecavüze uğradığı anlaşıldı.

Yapılan araştırmada 21’i WHO 83 kişi fail tespit edildi.

Faillerin çoğu istismarda bulunduklarını kabul etmedi veya yaşananların rızaya dayalı bir cinsel ilişki olduğunu savundu. WHO, dört kişinin örgütten ihraç edildiğini duyurdu.

Yapılan açıklamalar gerçek fail ve mağdur sayısının daha fazla olabileceği yönünde.

Şarkul Avsat