Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt

Arap Birliği, Sudanlı tarafları geçiş dönemi kurallarına bağlı kalmaya çağırdı

Arap Birliği, Sudan’daki siyasi gelişmelerle ilgili endişesini ifade ederek, ülkede genel seçimler yapılana kadar ordu ve siviller arasında iktidar paylaşımını sağlayan geçiş dönemi düzenlemelerine uyulması çağrısında bulundu.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Sudanlı tarafları, Ağustos 2019’da ordu ve siviller arasında imzalanan güç paylaşımı anlaşması ve 2020’de Cuba’da Sudan’ın çeşitli bölgelerindeki silahlı hareketlerle imzalanan Barış Anlaşması’na tam olarak uymaya çağırdı.

Ne olmuştu?

Sudan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, Başbakan Abdullah Hamduk’un yanı sıra geçiş hükümetinde bazı bakanlar ve ülkeyi yöneten koalisyon hükümeti ortağı parti liderlerinin ordu tarafından gözaltına alındığını ve bilinmeyen bir yere götürüldüğünü açıkladı.

Bakanlıktan bir kaynak verdiği bir demeçte, Enformasyon Bakanı Hamza Belul’un da gözaltına alınan yetkililer arasında olduğunu bildirdi.

2019’da eski Devlet Başkanı Ömer El Beşir’i deviren ayaklanmanın ana güçlerinden biri olan Sudan Profesyoneller Birliği, gözaltıları ‘darbe’ olarak nitelendirdi.

Şarku’l Avsat