(SPA)

Suudi Arabistan Kovid-19 ile mücadelede G20’ye öncülük ediyor

Suudi Sağlık Bakanlığı: Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi bitmedi, hala herkesin dikkatli olması gerekiyor

Suudi Arabistan, tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin etkilerini azaltmak ve sağlık koşullarını istikrara kavuşturmak amacıyla 30 milyondan fazla PCR testi yaparak Kovid-19 istatistiklerinde G20 ülkelerinin başında yer aldı.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın genişletilmiş tarama ve tespit edebilirlik düzeylerinin yanı sıra PCR testleri sayesinde hızlıca ulaşılan sonuçların önleyici tedbir ve tedavileri desteklediğini vurguladı. Bu çerçevede Bakanlık, Suudi Arabistan’ın G20 ülkelerinin de önünde olduğunu ve bunun herkes için sağlık hizmetlerine kolay erişim sağlama ilkesinin bir yansıması olduğunu belirtti.

Ayrıca Suudi Arabistan, pozitif vakaları tespitte ve her pozitif vaka için tedbir alma oranında 20 ülkeye liderlik etti.

Pandeminin başlangıcından bu yana, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) salgını kontrol altına alınmasına yönelik verdiği ilk tavsiyelere ülkede dikkatle uyulduğunu ifade eden Sağlık Bakanlığı, Suudi Arabistan’da Kovid-19 taramalarının genişlemesi sonucu vakaların erken tespitinin arttığını, vaka oranların azaltıldığını ve sağlık güvenliğinin istikrara kavuşturulabildiğini de aktardı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali düzenlediği basın toplantısında, araştırmaların, Kovid-19 aşılarının etkinliğinin zamanla azabileceğini ve buna karşılık güçlendirici takviye dozların bağışıklığı artırdığını doğruladığını açıklayarak, Pfizer aşısının 12 yaş ve altındakilere verilmesiyle ilgili çalışma sonuçlarının yakında açıklanacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın 18 yaş ve üzeri vatandaşlar ve ikinci dozu almaları üzerinden 6 ay geçmiş olanlar için üçüncü dozun uygulanmasına izin verdiğini belirten el-Abdulali, iki aşı aynı gün yapılmış olsa bile, güçlendirici takviye doz ile mevsimsel grip aşısı arasında bir aykırılık olmadığını vurguladı.

Salgının sona ermesi ve ihtiyati tedbirlerin hafifletilmesi arasında fark olduğunu belirten el-Abdulali, “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi bitmedi, koronavirüse karşı herkesin dikkatli olması gerekiyor. Ancak tedbirlerin kaldırılmasında değil, hafifletilmesine yönelik kazanımlarımız var” dedi.

Aşılamanın başlangıcından bu yana ülkenin çeşitli bölgelerinde bulunan 587’den fazla aşı merkezlerinde düne kadar 45 milyon 200 binden fazla doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapıldı.

Son verilere göre, ülke nüfusunda tek doz aşı olan kişi sayısı 24 milyonu aşarak yüzde 68,1’e ulaşırken, iki doz aşı olanların sayısı 21 milyon yani yüzde 59,8’e ulaştı.

Sağlık Bakanlığı pazar günü, son 24 saatte 47 yani vakanın kaydedildiğini, 36 kişinin sağlığına kavuştuğunu ve 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakanlığın açıklamasına göre, son verilerle birlikte, salgının başlangıcından bu yana kaydedilen vaka sayısı 548 bin 252’ye yükseldi.

Ülkede yoğun bakım ünitelerinde tedavi gören Kovid-19 vaka sayısının 79 olduğu belirtildi.

İyileşen vaka sayısı 537 bin 282’ye yükselirken, toplam can kaybı sayısı 8 bin 778’e ulaştı.

Öte yandan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, daha önce ülkeye girişlerin askıya alındığı ülkelerde bulunan ve ziyaret vizesi alanlarının vizelerinin geçerliliğinin ücretsiz olarak uzatıldığını duyurdu.

Şarku’l Avsat