(Fotoğraf: Şarku’l Avsat)

Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı Riyad’da başladı

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, çok sayıda uluslararası yönetici, yatırımcı ve karar vericinin katılımıyla beşincisi düzenlenen Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı (FII), ‘İnsanlığa Yatırım’ başlığı altında bugün başladı.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF) girişimin kurucu ortağı olarak katıldığı konferanstaki tartışmalar insanlığa en büyük faydayı sağlayacak yatırımlar etrafında dönecek.

26-28 Ekim tarihleri ​​arasındaki yapay zeka, robotik, eğitim, sağlık ve sürdürülebilirlik konularını içeren üç günlük konferans, dünyanın dört bir yanından ülkelerin liderleri, politika yapıcıları, yatırımcıları ve yenilikçileri, toplumun zorluklarını ele alan öncü çözümleri keşfetmek ve bu çözümleri elde etmek için çalışmak amacıyla bir araya getiriyor.

Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren ve yenilikçi alanlarla ilgilenen yatırım şirketi Geleceğe Yatırım Girişimi Vakfı CEO’su Richard Attias, geçtiğimiz perşembe günü Şarku’l Avsat’a röportaj verdi.

Attias, Geleceğe Yatırım Girişimi Forumu’nun özellikle aşıya erişim sağlayamayan ülkelerde temiz su, eğitim, halk sağlığı, cinsiyet eşitliği ve yoksullukla mücadele başta olmak üzere nasıl yatırım yapılması gerektiğinin ele alınacağını vurguladı.

Suudi Arabistan’ın toplulukları ve gençleri en iyi değişim türüne doğru motive etmeye yardımcı olan çeşitli kaynaklara ve harika yeteneklere sahip olduğunu vurgulayan Attias, Riyad’ın özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından girişimleriyle dünyayı ekonomik, yatırım, ticaret, sağlık ve eğitim açısından daha iyi hale getirmeye çalışacağını söyledi.

Salgının ardından her türlü sektörün normal çalışmaya başladığını ifade ederek, tüm sektörlerin insanlığa yatırım yaparak sürdürülebilirliğe ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Attias, “Afrika’da aşı yaptıranların oranı yüzde bir. Cömert, katılımcı, kapsayıcı olmalıyız. Bunlar vakfı kurarken liderlikten aldığımız direktifler” dedi.

Attias, Geleceğe Yatırım Girişimi’nin sağlık, yapay zeka, sosyal yönetim, çevre ve eğitim alanlarında birçok girişim başlatacağını bildirdi.

Çalışmanın yerel ve küresel olarak başladığını, fikrin Suudi Arabistan’da doğarak ABD’de tescillendiğini bildiren CEO, Asya’da bir ofis açılacağını da sözlerine ekledi.

Şarku’l Avsat